Jak nadać drewnianym meblom nowe życie?
Jak nadać drewnianym meblom nowe życie?
Drewniane meble są bardzo piękne, ale gdy są zniszczone, ich urok znika. Można jednak je uratować. Wymaga to trochę pracy i cierpliwości, ale efekty mogą być zaskakujące. Czasem bardzo ciekawe meble, ale w kiepskim stanie, można znaleźć gdzieś na strychu albo na pchlim targu. Jeśli mebel jest ciekawy ze względu na swój kształt czy zdobienia, warto w niego zainwestować. Po renowacji będzie ozdobą naszego domu, a odnowienie go da nam wiele satysfakcji. Jak nadać drewnianym meblom nowe życie, dowiesz się z tego artykułu.
Od czego zacząć?
Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia mebla. Usuwamy pajęczyny i kurz, ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewna zmywamy bardziej uporczywe zabrudzenia. Kiedy mebel jest już czysty, przystępujemy do starannych oględzin. Sprawdzamy, w jaki stanie jest drewno, czy nie ma elementów spróchniałych albo zaatakowanych przez szkodniki drewna, chrząszcze kołatek i spuszczel. Jeśli znajdziemy okrągłe dziurki, ślady ich obecności, musimy przede wszystkim oczyścić mebel z larw tych owadów. Dopiero kiedy pozbędziemy się niechcianych lokatorów, możemy zająć się dalszą konserwacją mebla. Oglądamy poszczególne części i szukamy ewentualnych uszkodzeń. Zwracamy uwagę na części drewniane i okucia oraz szyby, jeśli mebel jest w nie wyposażony.
Wykonujemy naprawy
Najlepiej wynotować sobie, co w naszym meblu wymaga naprawy. Trzeba się zastanowić, czy poradzimy sobie sami, czy konieczna będzie pomoc specjalisty. Jeśli mebel jest bardzo stary, wymaga odpowiedniego postępowania i zwrócenie się do fachowca może być bardzo wskazane. Jeśli uszkodzenia są drobne, usuwamy je sami. W czasie wypełniania ubytków w drewnie trzeba stosować specjalną masę przeznaczona do renowacji starych mebli, a nie zwykłą szpachlę do drewna.
Przygotowanie do renowacji
Niezależnie od tego, jak dalej chcemy postępować z naszym meblem, musimy go do renowacji starannie przygotować. Jeśli został on kiedyś pokryty warstwą farby, lakieru albo wosku, trzeba teraz te stare powłoki usunąć. W tym celu użyjemy papieru ściernego oraz ostrej szczotki do trudniej dostępnych miejsc. Gruboziarnistym papierem zdzieramy stare powłoki ochronne do żywego drewna. Następnie szlifujemy powierzchnię mebla papierem drobnoziarnistym, by była gładka, i ewentualnie fazujemy ostre krawędzie. Po zakończeniu szlifowania starannie odkurzamy mebel z pyłu.
Barwienie drewna
Do barwienia drewna, jeśli chcemy zmienić jego kolor, najlepiej użyć bejcy. Bejca nada meblom trwały kolor, ponieważ wnika w głąb drewna. Jeśli chcemy uzyskać ciemniejszy odcień, pokrywamy mebel więcej niż jedną warstwą bejcy. Każdą kolejną warstwę nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Warto wykonać próbę w niewidocznym miejscu, żeby dobrze dobrać kolor mebla. Trzeba jednak pamiętać, że bejca nie impregnuje drewna, a jedynie je barwi. Impregnację trzeba przeprowadzić oddzielnie.
Olejowanie i woskowanie
Stare drewniane meble powinno się zaimpregnować technikami, które umożliwiają zachowanie uroku drewna i jego faktury. Możemy zdecydować się na olejowanie naszego mebla. Drewno po olejowaniu jest nieco ciemniejsze. Słoje są dobrze widoczne, a drewno odporne na wilgoć. Olejowanie nie chroni jednak przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wosk natomiast tworzy na powierzchni mebla cienką ochronną powłokę (w przeciwieństwie do oleju, który wnika w głąb). Wosk ładnie uwydatnia fakturę drewna. Meble woskowane za pomocą wosku bezbarwnego zachowują naturalny kolor drewna. Należy pamiętać, by zakupić odpowiednie preparaty, które można zastosować do starych mebli.