Jak nadać starym meblom nowy wygląd?
Jak nadać starym meblom nowy wygląd?
Meblom, które się „opatrzyły” i znudziły, można łatwo nadać nowy wygląd. Kupowanie nowych wcale nie jest konieczne. Stare szafki, stoliki, regały wcale nie muszą szpecić twojego mieszkania, mogą być jego ozdobą. Odrobina kreatywności wystarczy, by stworzyć oryginalne rozwiązania, które wcale nie wymagają dużego nakładu pracy. Jak odmienić wygląd starych mebli, dowiesz się z tego artykułu.
Renowacja pełna czy częściowa?
Bardzo ciekawe efekty można uzyskać, dokonując pełnej renowacji mebli. Zabiera to jednak sporo czasu i wymaga cierpliwości oraz sporych nieraz nakładów finansowych. Jeśli twoje meble są jeszcze w niezłym stanie, a największym problemem jest to, że ci się po prostu znudziły, pomyśl o ich częściowym odnowieniu. Zużyjesz mniej czasu, koszta również będą mniejsze, a efekt może być bardzo interesujący.
Przygotowanie
Nawet do częściowej renowacji trzeba mebel starannie przygotować. Przede wszystkim musimy wyjąć z niego rzeczy, a następnie starannie odkurzyć i umyć. Kiedy mebel jest już czysty, dokładnie sprawdzamy jego stan i dokonujemy niezbędnych napraw. Obluzowane zawiasy czy uchwyty trzeba starannie przymocować, naprawić zepsute szuflady, ubytki wypełnić szpachlą do drewna. Kiedy już się z tym uporaliśmy, możemy zabrać się za remont.
Stwórz nowy design
Nie sugeruj się tym, jak mebel wyglądał do tej pory. Musisz go sobie wyobrazić w zupełnie nowej szacie. Wiele ciekawych pomysłów można znaleźć w Internecie oraz czasopismach wnętrzarskich. Rozejrzyj się po swoim wnętrzu i zastanów się, jaki typ dekoracji do niego pasuje. Może masz pomysł na ciekawe dodatki, pasujące do tego rozwiązania? A może dopasujesz mebel do tego, co już masz, na przykład do ciekawego wzoru na tapecie albo zbioru grafik na ścianie? Możesz też zainspirować się swoim hobby albo uprawianym sportem. Jeśli na ścianie w pokoju króluje rower, może warto jakieś elementy z tym związane uwzględnić w dekoracji mebla?
Malujemy fronty mebli
Najprościej będzie odnowić po prostu fronty mebli. Aby to zrobić, trzeba zdemontować uchwyty, a następnie zdjąć drzwiczki. Myjemy je, odtłuszczamy i matowimy, aby farba lepiej się przyjęła. Następnie kładziemy farbę podkładową. Po jej wyschnięciu można już malować farbą właściwą, najlepiej akrylową farbą do drewna. Lepiej używać wałka zamiast pędzla, żeby nie powstały zacieki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy powierzchnię należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Po chwili można już kłaść drugą warstwę farby.
Wzory i kolory
Malując fronty mebli, nie musisz ograniczać się do jednej barwy. Dobierz ciekawe kolory. Możesz, ale nie musisz sugerować się modą. Możesz zdecydować się na kolory kontrastowe albo różne odcienie tej samej barwy. Fronty pomalowane w różny sposób mogą utworzyć ciekawy wzór. Bardzo oryginalnie ukształtujesz przestrzeń, jeśli pomalujesz także wnętrza półek. Interesujące będą także wzory wykonane przy użyciu szablonów i taśmy malarskiej. Meble możesz pomalować w pasy czy w kratkę albo zastosować geometryczny ornament. Bardzo ciekawie wygląda we wnętrzach na przykład wzór imitujący kod kreskowy.
Ozdabiamy fronty mebli
Fronty mebli możesz przyozdobić w bardzo różny sposób, używając szablonu, naklejek z folii albo malując wzory pędzelkiem. Możliwości jest bardzo dużo. Zastosuj duże wzory wypełniające powierzchnię drzwiczek albo nawet cały front mebla (niebo i chmury, korona drzewa, wazon z kwiatami, napis, siedzący kot…) albo ramkę czy pas drobnych elementów. Możesz zachowywać symetrię albo ją łamać. Dekoracja może być tradycyjna (ornament geometryczny czy roślinny) albo mieć charakter żartu czy nawet prowokacji. Ciekawie zaprezentuje się także odpowiednio dobrana fototapeta.
Dodatki
Do mebla w nowej wersji prawdopodobnie trzeba będzie dobrać nowe okucia. Powinny nawiązywać do stylistyki odnowionej rzeczy. Bardzo ważne dla wyglądu całego wnętrza są także odpowiednio dopasowane dodatki, podkreślające zmieniony wystrój. Kolorowe poduszki, nowoczesny świecznik, plakat na ścianie, lampa są bardzo ważnymi elementami, wpływającymi na klimat całości.