Jak należy czyścić sprzęt RTV i komputerowy?
Jak należy czyścić sprzęt RTV i komputerowy?
Nowoczesny sprzęt RTV i komputerowy to na ogół przedmioty o dużej wartości estetycznej. Dopracowane obudowy, zgrabne klawiatury i lśniące ekrany mogą być ozdobą każdego wnętrza, nie tylko biurowego. Aby jednak tak było, musi być spełniony jeden warunek: sprzęt trzeba utrzymywać w nienagannej czystości. Tymczasem na obudowach gromadzi się kurz, ekran monitora jest czymś opryskany, na telewizorze widać ślady palców, a między klawiszami komputera – okruszki ciasteczka, które niedawno, jak widać, jadł użytkownik. Jak sobie poradzić z czyszczeniem sprzętu RTV i komputerowego, dowiesz się z tego artykułu.
Jak czyścić obudowę?
Obudowa urządzeń RTV oraz sprzętu komputerowego wymaga bardzo ostrożnego traktowania. Urządzeń tych nie wolno zalać wodą, więc jeśli chcemy umyć obudowę, możemy posłużyć się jedynie wilgotną ściereczką. Lepiej jednak używać środka czyszczącego w aerozolu. Aplikujemy go na ściereczkę, nigdy bezpośrednio na obudowę, by nie dostał się tam, gdzie nie powinien, na przykład na ekran. Środek do czyszczenia obudowy musi być bardzo delikatny, żeby nie uszkodził tworzywa, z którego jest wykonana. Preparaty na bazie alkoholu mogą spowodować zmatowienie powierzchni obudowy. Używany preparat powinien mieć właściwości antystatyczne, ponieważ obudowy takich urządzeń, a zwłaszcza komputera, bardzo przyciągają kurz. Do czyszczenia obudowy można używać jednorazowych nawilżanych chusteczek do czyszczenia różnych powierzchni. Świetnie usuwają kurz i brud, odtłuszczają powierzchnię i nie pozostawiają wilgoci, która szybko odparowuje. Miejsca trudno dostępne, na przykład otwory, w których znajdują się elementy mocujące, można oczyścić wacikiem, pędzelkiem albo watą nawiniętą na wykałaczkę i nasączoną spirytusem.
Te fragmenty obudowy, które trzeba czyścić na sucho, traktujemy inaczej. Tył obudowy telewizora delikatnie odkurzamy pędzelkiem. Obudowę głośników możemy delikatnie oczyścić odkurzaczem nastawionym na słabe ssanie, a następnie przetrzeć od zewnątrz alkoholem lub środkiem do mycia szyb. Wnętrze jednostki komputerowej można oczyścić z kurzu za pomocą sprężonego powietrza. Praktykowane często czyszczenie odkurzaczem może zniszczyć delikatne układy i doprowadzić do awarii sprzętu.
Jak czyścić ekran?
Czyszczenie ekranu telewizora czy komputera wymaga zastosowania specjalnych preparatów. Są to płyny albo pianki, które usuwają zanieczyszczenia z ekranu, nie pozostawiają smug i szybko odparowują. Można również kupić jednorazowe chusteczki nasączone tego typu środkami. Nie można myć ekranu urządzenia wodą, nie powinno się go przecierać śliną, bo pozostają smugi, nie stosuje się również preparatów do mycia szyb, gdyż są szkodliwe dla takich powierzchni. Można czyścić ekran specjalnymi ściereczkami nawilżającymi o właściwościach antystatycznych.
Jak czyścić klawiaturę?
Klawiatura komputera powinna być odkurzona. Następnie przemywamy ją delikatnie ściereczką nawilżającą. Jeśli klawiatura jest bardzo zabrudzona, czyścimy ją wacikiem nawiniętym na wykałaczkę i zamoczonym w spirytusie. W ten sposób dotrzemy do przestrzeni między klawiszami. Jeśli jakieś okruszki dostały się głębiej, żeby je usunąć, można użyć sprężonego powietrza. Do pojemnika dołączona jest cienka rurka, która umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Za pomocą strumienia powietrza wydmuchujemy zanieczyszczenia z zakamarków. Podobnie postępujemy z pilotami, telefonami i innymi urządzeniami zaopatrzonymi w klawiatury.
Jak czyścić kable?
Kable powinny być starannie uporządkowane. Najlepiej byłoby poprowadzić je w specjalnych listwach. Jeśli jednak leżą luzem na podłodze, trzeba dbać o to, by nie zbierał się między nimi kurz, a raz na pewien czas przetrzeć kable nawilżaną ściereczką. Kurz gromadzi się także w gniazdach listew antyprzepięciowych i przedłużaczy. Można go usunąć za pomocą odkurzacza – przykładamy końcówkę rury do gniazda i wyciągamy kurz. Trwałe zabrudzenia najlepiej usunąć za pomocą nawilżanej ściereczki. Wymaga to nieco cierpliwości, ale jest dość skuteczne.