Jak należy podawać szampana?
Jak należy podawać szampana?
W tym miejscu kłania się doceniany i szanowany savoir-vivre. Podczas sylwestrowego szaleństwa w plenerze z pewnością straci on na wartości i nikt nie będzie się przejmował, w jaki sposób pije ów nacechowany noworocznymi życzeniami trunek. Jeśli jednak pokusisz się o wyprawienie sylwestrowej nocy w swoim domu, uczciwie byłoby wiedzieć, jak należy podawać szampana.
Co jest ważne?
Do najistotniejszych reguł określających podanie szampana obok jego rodzaju i smaku jest temperatura oraz sposób nalewania go do kieliszków, których kształt ma równie istotne znaczenie. Szampana pijemy jedynie z okazji uroczystych okoliczności. Picie go podczas mniej wzniosłych uroczystości zgodnie z zasadami savoir-vivre uważane jest za nieodpowiednie.
Gatunki szampana
Wyboru możesz dokonać spośród szampanów słodkich i półsłodkich oraz wytrawnych i półwytrawnych. Szampan uznawany jest jako aperitif. Dlatego podać możesz go do potraw, które zaserwujesz przed podaniem dania głównego. Ponadto szampanem można poczęstować gości do dań głównych, które składają się z deserów, ryb i owoców morza.
Jakie kieliszki?
Kieliszki do szampana występują w dwóch rodzajach. Pierwszy, bardziej powszechny kształt, to wysokie i podłużne. Drugim jest szampanka z długą nóżką i szerokim, niskim kielichem. Ten typ według znawców powoduje uciekanie bąbelków i aromatu, dlatego nie jest przez nich wybierany. Aby być dobrze odebranym w towarzystwie, pijąc szampana, kieliszek trzymaj zawsze za nóżkę.
Jak nalewać szampana do kieliszków?
Trunek ten nalewa się do 2/3 wysokości kieliszka. Dolewaj go gościom, gdy ich kieliszki będą puste. Dolewanie do jeszcze nie wypitego szampana jest w złym tonie. Pamiętaj również, że otwierając go, nie wypada strzelać korkiem.
Temperatura trunku
Szampana podaje się w temperaturze 6 – 9°C. Im jest on starszy, tym temperaturę podania można zwiększyć. 15-letni szampan może być podany nawet w temperaturze 15°C. Nigdy nie wrzucaj lodu do kieliszków, by schłodzić trunek. Chłodź go w lodówce lub w wiaderku z kostkami lodu. Ponadto butelkę należy owinąć serwetką, by trunek nie był poddawany działaniu światła, co przyczynia się do powstania złego posmaku. Nigdy nie umieszczaj szampana w zamrażalniku. Jeżeli szampan nie będzie wypity za jednym posiedzeniem, zakorkuj go dokładnie i umieść z powrotem w lodówce. Jeśli przy kolejnym otwarciu w jego smaku będzie wyczuwalny aromat korka, oznacza to, że nie nadaje się on już do picia.