Jak nauczyć kota korzystania z WC?
Jak nauczyć kota korzystania z WC?
Jeśli masz kota, w twoim domu zapewne jest kuweta ze żwirkiem. Więcej kotów oznacza oczywiście więcej kuwet – a wszystko to razem kosztuje i zabiera czas. Zakup żwirku to co najmniej kilkaset złotych rocznie. Sprzątanie kuwety i rozsypanego wokół żwirku jest czasochłonne. Poza tym rozsypany przez kota żwirek roznosi się po całym domu, co jest nie tylko nieestetyczne, ale także niehigieniczne. Jeśli czujesz się już tym zmęczony, naucz swojego kota korzystania z WC. Jak to zrobić, opisujemy w tym artykule.
Najlepiej szkolić kota, który ukończył już 3 miesiące. Można uczyć również koty starsze.
Początek treningu
Nauczenie kota korzystania z WC nie jest trudne, wymaga tylko czasu (powinno wystarczyć 6 tygodni, czasem trochę dłużej) oraz oczywiście cierpliwości. Do nowej czynności należy kota przyzwyczajać powoli, ponieważ koty nie lubią zmian. Sztukę załatwiania się do toalety opanowało jednak już bardzo wiele kotów, więc i twojemu pupilowi powinno się to udać. Trening zaczynamy od postawienia kuwety obok muszli sedesowej (o ile nie znajdowała się tam wcześniej). Dajemy kotu około tygodnia czy dwóch na przyzwyczajenie się do tej zmiany i obserwujemy, czy nie pojawiły się niepożądane zachowania (załatwianie się poza kuwetą).
Pierwszy etap treningu
Jeśli wszystko jest w porządku i kot zaakceptował kuwetę w nowym miejscu, możemy zacząć właściwy trening. Kuwetę należy teraz postawić na podwyższeniu wysokim około 15 cm. Może to być odwrócona miska czy kartonowe pudło. Kuweta musi być stabilna (można ją przymocować za pomocą mocnej taśmy klejącej), aby kot, wskakując do niej, nie spadł i się nie wystraszył. Kiedy kot po kilku dniach przyzwyczai się do nowej sytuacji, umieszczamy kuwetę o kolejne 15 cm wyżej. Następnie stawiamy kuwetę na przykład na taborecie (należy pamiętać o umocowaniu) na wysokości deski sedesowej.
Drugi etap treningu
Teraz potrzebna nam będzie plastikowa nakładka na deskę sedesową przeznaczona dla małych dzieci oraz plastikowa miska o odpowiedniej średnicy, nieco większej od średnicy otworu w nakładce. Miskę wypełniamy żwirkiem i umieszczamy w otworze. Kuwetę zabieramy z łazienki. Kotu należy pokazać nowe miejsce załatwiania jego potrzeb. Obserwujemy kota, jak sobie radzi. Trzeba mu dać kilka dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Trzeci etap treningu
Ostatni etap treningu polega na tym, że stopniowo wsypujemy do miski coraz mniej żwirku. Kiedy kot opanuje sztukę załatwiania się do pustej miski, możemy ją usunąć. Teraz nasz pupil korzysta już z toalety. Gdy stwierdzimy, że nie ma już z tym żadnych problemów, usuwamy nakładkę. Teraz kot musi sobie poradzić, mając do dyspozycji mniejszą powierzchnię wokół otworu, ale to nie powinno być problemem. Trening został zakończony.
Prostsza wersja treningu
Jeśli twój kot jest spokojny i chętnie się uczy, możesz uprościć trening. Stawiasz kuwetę koło muszli sedesowej, następnie umieszczasz na taborecie na wysokości deski. Nie zakładasz nakładki dla dzieci, tylko umieszczasz większą miskę w toalecie. Miskę opierasz o krawędź muszli i nakrywasz deską sedesową. Reszta treningu przebiega bez zmian.
Zestaw WCkici
Uczenie kota korzystania z toalety można znacznie ułatwić, korzystając z polskiego zestawu do nauki pod nazwą WCkici®. Ten doskonały produkt można nabyć w sklepie internetowym (www.wckici.pl). Zestaw do nauki dla kota składa się z nakładki na sedes, którą przykrywamy deską sedesową, oraz wymiennych wkładów, do których wsypuje się żwirek. Wkład składa się z 6 pierścieni, które kolejno wyjmuje się, zaczynając od najmniejszego. W ten sposób kot powoli oswaja się z muszlą sedesową. Zestaw łatwo zdemontować, więc nie przeszkadza domownikom, sprzątanie również jest łatwe. Na stronie zamieszczono materiały instruktażowe w postaci filmów.