Sposób zachęcenia chorego kota do jedzenia
Sposób zachęcenia chorego kota do jedzenia
Tak samo jak ludzie podczas choroby, tak i zwierzęta, w tym koty, mogą odczuwać niechęć do jedzenia. O ile jednak człowiek zdaje sobie sprawę, że nawet na siłę musi zjeść przynajmniej odrobinę, o tyle kot nie zawsze. W takiej sytuacji aby zwierzak nie osłabł i szybciej się leczył, konieczne jest zachęcenie go do posiłku.
Intensywny zapach
Podczas choroby kot może mieć zaburzony zmysł powonienia i podawany mu codziennie pokarm nie zachęca i nie pachnie. W związku z tym znacznie lepiej sprawdzą się przekąski o intensywnym aromacie, np. tuńczyk, sardynki albo inna, mocno pachnąca ryba.
Podgrzewanie jedzenia
Zazwyczaj podaje się kotom jedzenie o temperaturze pokojowej albo nawet chłodne, z lodówki. Gdy zmysł powonienia słabnie w związku z chorobą, warto podgrzać jedzenie przed podaniem. Nie powinno być za gorące, aby kot nie poparzył sobie podniebienia lub języka, jednak cieplejsze stanie się bardziej atrakcyjne, ponieważ ciepły posiłek pachnie mocniej. Zwierzak szybciej się na niego skusi, a dodatkowo zostanie rozgrzany od wewnątrz.
Mniej i świeżo
Świeży pokarm jest zawsze ważny, jednak podczas choroby – szczególnie. Gdy kociak zjada tylko 2 – 3 kęsy, a potem nie sięga już po jedzenie w misce, lepiej dawać mu mniejsze porcje, ale częściej. Dzięki temu będzie się miało pewność, że zwierzak cały czas ma odpowiedni pokarm i z chęcią zje chociaż trochę.
Woda i pokarm
Zdarza się, że kot zjada coś podczas choroby, jednak nie chce pić. Może to być bardziej niepokojące, ponieważ takie zachowanie zawsze niesie ze sobą ryzyko odwodnienia. Żeby zachęcić pupila do picia, dobrze jest wymieszać wodę z odrobiną pokarmu lub sosu z pokarmu, dzięki czemu przejdzie ona smakiem pożywienia. Kot szybciej się na nią skusi. Można również podać mu sos z tuńczyka, który dostarczy i składników odżywczych, i płynu.
Pokarm dla kociąt
Podczas choroby kota można podać mu jedzenie dla kociąt, zawierające znacznie więcej składników odżywczych, które mogą pomóc w leczeniu. Dodatkowo można porcję jedzenia wymieszać z 1 jajkiem, aby zwiększyć ilość białka, które wspomoże wszystkie układy w kocim organizmie.
Podawanie jedzenia
Chory kot niechętnie sięga do miski z pokarmem. Aby mieć pewność, że coś zjadł, najlepiej posmarować mu pokarmem łapkę lub pyszczek. Dzięki temu podczas oblizywania się i czyszczenia futerka zwierzak zje przynajmniej odrobinę.