Advertising
Zakumaj.pl

Pięć prostych sposobów na renowację starych mebli

Opiekun artykułu: lucia
Pięć prostych sposobów na renowację starych mebli

Pięć prostych sposobów na renowację starych mebli

Stare meble często stanowią jedynie kłopot, którego trzeba się pozbyć. Kupujemy nowe, modne sprzęty, a dla starych nie ma już miejsca w naszym domu. Tymczasem bardzo często wystarczy stare meble odnowić, by znowu stały się piękne. Możemy nadać im ciekawą, designerską formę – będą zdobić nasze mieszkanie i budzić zachwyt swoją oryginalnością. Warto także szukać ciekawych sprzętów na strychach i pchlich targach. Można je kupić za bezcen, a po renowacji okazują się prawdziwymi perełkami. Pięć prostych sposobów na renowację starych mebli prezentujemy w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Wydobądź piękno drewna

    Wydobądź piękno drewna

    Stare drewniane meble, jeśli są zakurzone i brudne, pokryte łuszczącą się farbą, nie budzą zachwytu. A jednak bardzo łatwo można przywrócić im piękno. Najpierw trzeba taki mebel starannie oczyścić i umyć oraz dokonać niezbędnych napraw. Następnie zdejmujemy okucia, wyjmujemy szuflady i półeczki, odkręcamy drzwiczki. Każdą drewnianą część starannie szlifujemy papierem ściernym ręcznie lub specjalną tarczą nakładaną na wiertarkę. Usuwamy zabrudzenia i stare powłoki farby lub lakieru. Następnie wypełniamy ubytki za pomocą szpachli do drewna w odpowiednim kolorze, używając metalowej szpachelki lub płaskiego noża. Po wyschnięciu tych zaprawek polerujemy każdą powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i starannie odkurzamy. Surowe drewno należy teraz zaimpregnować. Możemy posłużyć się olejem lub woskiem do drewna. Podczas olejowania impregnat wniknie w głąb drewna. Mebel nieco ściemnieje i będzie dość odporny na wodę, w mniejszym stopniu na uszkodzenia mechaniczne. Wosk z kolei utworzy na powierzchni drewna powłokę ochronną. W obu przypadkach zostanie zachowane oraz podkreślone naturalne piękno drewna. Urodę surowego drewna zachowują w pewien sposób także meble pokryte półmatowym albo matowym lakierem bezbarwnym. Po zamontowaniu oczyszczonych okuć mebel jest jak nowy.

  • Nadaj drewnu nowy kolor

    Można zachować piękno drewna, jednocześnie nadając mu nowy kolor. W ten sposób możemy na przykład dopasować dany sprzęt do mebli, które już posiadamy. Aby w sposób trwały i estetyczny zabarwić drewno, użyjemy bejcy. Przed bejcowaniem przygotowujemy mebel, czyszcząc i szlifując jego powierzchnię. Bejca wodna nie wnika w strukturę drewna, skuteczniejsza jest bejca spirytusowa albo terpentynowa. Jeśli używamy bejcy spirytusowej, musimy uważać, by nie powtarzać pociągnięć pędzla, bo w takich miejscach powstają smugi. Nie dzieje się tak podczas malowania bejcą terpentynową, tak więc chociaż jest droższa, warto ją kupić. Bejcę kupioną w sklepie należy rozcieńczyć. Przed malowaniem wykonujemy próbę w mało widocznym miejscu. Trzeba ustalić, czy dany odcień pasuje, i ile razy powinniśmy mebel pomalować (po każdym malowaniu mebel jest ciemniejszy). Bejca nie impregnuje drewna, więc po zabejcowaniu mebel należy jeszcze nawoskować, polakierować albo pokryć politurą.

  • Wystylizuj mebel na stary

    Wystylizuj mebel na stary

    Po oczyszczeniu mebla można go celowo postarzyć. Służy do tego technika przecierania. Jest to nieco czasochłonne, ale daje bardzo interesujące efekty. Najpierw trzeba pokryć niektóre części mebla (te, które się najszybciej wycierają, czyli krawędzie, ozdoby itp.) woskiem. Następnie nakładamy gęstą farbę akrylową. Po wyschnięciu pierwszej warstwy malujemy jeszcze co najmniej raz. Po całkowitym wyschnięciu farby przecieramy ją delikatnie wzdłuż słojów drewna drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec woskujemy mebel bezbarwnym woskiem.

  • Nadaj meblowi nowy design

    Nadaj meblowi nowy design

    W celu nadania meblowi nowego, oryginalnego wyglądu można użyć farby akrylowej, szablonów malarskich i folii samoprzylepnej. Mebel czyścimy i szlifujemy, a następnie malujemy farbą podkładową. Po jej wyschnięciu kładziemy dwie warstwy farby właściwej. Mebel można także pomalować na dwa lub więcej kolorów, wtedy zaczynamy od najjaśniejszego koloru i oddzielamy kolejne za pomocą taśmy malarskiej. Po pomalowaniu mebla można go ozdobić wzorami malowanymi przez szablon (szablon przymocowujemy do malowanej powierzchni taśmą malarską) albo ręcznie. Można także posłużyć się gotowymi naklejkami lub przygotować samemu wzory wycięte z folii samoprzylepnej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oklejenie frontów mebla fototapetą.

  • Nowe życie mebli tapicerowanych

    Stary fotel, którego obicie się przetarło, a siedzisko zapadło, nie musi wcale wylądować na śmietniku. Fotel należy przede wszystkim starannie wytrzepać. Trzeba też obejrzeć dokładnie i ewentualnie naprawić elementy drewniane fotela, na przykład umocować chwiejącą się nogę. Następnie trzeba zdjąć stare obicie i zająć się wypełnieniem fotela. Jeśli siedzenie się zapadło, prawdopodobnie trzeba będzie wymienić stary wkład na nowy, który kupimy w sklepie. Na końcu wymieniamy obicie fotela. Przygotowując tkaninę, możemy wykorzystać stare odbicie jako wzór. Przymocowujemy nowe obicie pod spodem fotela, posługując się zszywaczem tapicerskim, a część przeznaczoną na oparcie trzeba zszyć odpowiednim ściegiem. Jeszcze łatwiej wymienić tapicerkę krzeseł. Po renowacji ich części drewnianych i wymianie obicia powstają nowe, oryginalne meble.

Popularne tagi
  • meble dla dziecka
  • stolik z mozaiką
  • salon
  • domowy stolik do kawy
  • mieszkanie
  • jak zrobić pufę
  • pozbywanie się plam
  • kreatywność
  • siedzisko
  • meble ogrodowe
  • sposób ozdobienia pufy
  • feng shui
  • nubuk
  • jak zmienić wygląd starych mebli
  • recycling
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising