Jak odkamienić czajnik elektryczny?
Jak odkamienić czajnik elektryczny?
Zapewne znasz ten problem doskonale. Po pewnym czasie użytkowania czajnika zaczyna pojawiać się biały, coraz większy nalot, przez co picie kawy czy herbaty z miłej chwili zmienia się w katorgę. Co więcej, pokryta kamieniem grzałka grzeje znacznie gorzej niż na początku, więc gotowanie trwa znacznie dłużej, niż byś tego chciała. Owszem, można kupić nowy czajnik i nie przejmować się problemem, lecz to tylko zbędny wydatek. Po niedługim czasie problem powróci. Jak sobie z tym radzić?
Dlaczego jedni muszą odkamieniać częściej niż inni?
To, że musisz odkamieniać swój czajnik częściej niż np. znajoma lub ktoś z rodziny nie świadczy jeszcze o tym, iż posiadasz gorszej jakości sprzęt. To, jak szybko pojawia się kamień, zależy od wielu czynników. Jeśli gotujesz wodę częściej, to ryzyko jego pojawiania się jest oczywiście większe i z tego też powodu usuwanie kamienia powinno odbywać się częściej. Dużo zależy także od tego, w jaki sposób używasz czajnika. Jeśli woda stoi non stop w czajniku, to rozwój kamienia jest znacznie szybszy. Wpływ na narastanie kamienia ma również to, jak twarda jest woda, którą wlewasz do czajnika. Za pomocą specjalnych testerów możesz sprawdzić, jak twarda jest twoja woda.
Użyj octu
Jak i w wielu innych miejscach, tak i tutaj świetnie sprawdzi się niezwykle tani środek czyszczący – ocet. Ma on znakomite właściwości odkamieniające, więc za jego pomocą możesz pozbyć się nawet dużego osadu z czajnika. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wlejesz ocet do czajnika i zagotujesz. Zagotowany ocet pozostaw na godzinę, a po tym czasie wypłucz wszystko pod kranem, pozbywając się wszelkich drobinek i osadu. Jeśli zauważysz, że pozostało jeszcze trochę osadu, powtórz tę czynność jeszcze raz. Gdy już uda ci się doprowadzić czajnik do ładu, zagotuj dwa lub nawet trzy razy wodę w czajniku, za każdym razem dokładnie domywając pod bieżącą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu i smaku octu, dzięki czemu nie będziesz musiała się obawiać, iż kawa będzie miała jego posmak.
Jak się przed nim chronić?
Aby zabezpieczyć czajnik przed kamieniem, możesz korzystać ze specjalnego dzbanka z filtrem, który umożliwi ci pozbycie się osadzających się minerałów. Niestety, pozbędziesz się także tych dobrych minerałów, które pozytywnie wpływają na twoje zdrowie. Innym sposobem jest korzystanie z butelkowanej wody mineralnej, która w mniejszym lub większym stopniu pozbawi cię problemu kamienia w czajniku. Jeśli jednak nie zamierzasz korzystać ani z pierwszego, ani z drugiego sposobu, to zadbaj o regularne czyszczenie czajnika. Dzięki temu utrzymasz go w lepszej kondycji. Pamiętaj, że czym więcej kamienia się w nim znajduje, tym szybciej się on tworzy. Gdy nie dopuścisz do jego rozwoju, nie będzie sprawiał ci problemów.