Jak ustawiać produkty w lodówce?
Jak ustawiać produkty w lodówce?
Żywność w lodówce może być dłużej świeża i zdatna do użytku, jeśli zadba się o jej prawidłowe ułożenie na półkach. Jednocześnie zapewni to łatwość odnajdywania pożądanych składników, bez ciągłego poszukiwania, gdzie dana rzecz jest, przeszukiwania zawartości sprzętu i tworzenia bałaganu. Oto kilka rad, jak zadbać o wnętrze własnej lodówki.
Podczas układania jedzenia w lodówce należy oddzielać produkty gotowe do spożycia od produktów surowych.
Na górnej półce
Najwyższa półka w lodówce dobrze sprawdzi się przy przechowywaniu różnego rodzaju dżemów, powideł, jak również mleka, jogurtów i podobnych rodzajów nabiału. Niższe półki są zimniejsze i mogłyby spowodować szybsze zepsucie się produktów. Wynika to z tego, że bakterie kwaszące potrzebują do rozwoju nieco wyższej temperatury, a kiedy jest zbyt zimno, zaczynają rozwijać się te, które odpowiadają za gnicie.
Na środkowej półce
Środkowa półka w lodówce charakteryzuje się umiarkowanie niską temperaturą. W związku z tym można ułożyć tu produkty o krótkiej przydatności do spożycia. Może to być twaróg, żółty ser, wędlina, zwłaszcza pokrojona w plasterki. Najlepiej zwrócić przy tym uwagę na datę ważności produktu i trzymać się przede wszystkim jej, nie przechowując jedzenia, które przekroczyło odpowiedni czas. Półka na środku jest dobrym miejscem na przechowywanie również domowego jedzenia, jednak trzeba pamiętać, żeby szczelnie je przykryć, np. garnek z zupą zawsze zamknąć pokrywką i nie wstawiać do lodówki bez niej.
Na dolnej półce
Dolna półka może występować jako półka lub jako szuflada, w zależności od modelu lodówki. Niezależnie od tego panuje w niej temperatura 10 – 11 st. Celsjusza oraz większa wilgotność niż w pozostałych częściach sprzętu. Obszar ten nadaje się bardzo dobrze do przechowywania warzyw oraz owoców. Można tutaj kłaść truskawki oraz maliny, ale pamiętając, żeby wcześniej ich nie myć i nie przedłużać czasu leżenia do więcej niż 2 dni. Jeśli półka ma postać szuflady, nadaje się dobrze do przechowywania sałaty oraz twardych serów. Sery dobrze dojrzewają w wytworzonym w szufladzie środowisku. Jednak sałatę trzeba trzymać w opakowaniu, które nie jest całkowicie szczelne. Brak powietrza sprawia, że rozwijają się szkodliwe związki.
Na bocznych półkach
Boczne półki nieraz są wypełnione po brzegi, choć nie zawsze produktami, które powinny się tam znaleźć. Ta część dobrze nadaje się do przechowywania jajek, zazwyczaj jest wyposażona w pojemniki na nie, jednak muszą to być nieumyte jajka. Wtedy będą mogły przetrwać 2 – 3 tygodnie. Poza nimi na bocznych półkach można trzymać kartony z sokiem, słoiki z chrzanem, sosy w butelkach oraz olej. W przypadku oleju dobrze jest wybierać taki, który jest sprzedawany w szklanej, ciemnej butelce, co wpływa pozytywnie na jego jakość.