Jak pielęgnować azalię wielkokwiatową?
Jak pielęgnować azalię wielkokwiatową?
Azalia wielkokwiatowa jest pięknym krzewem liściastym bardzo cenionym przez właścicieli ogrodów. Jest wiele odmian azalii i ciągle powstają nowe. Krzew ma duże walory ozdobne dzięki pięknym kwiatom oraz przebarwiającym się jesienią liściom. Azalia należy do tej samej rodziny rododendronów, co różaneczniki, ale jest od nich mniej wymagająca w uprawie. Azalia wielkokwiatowa jest także odporniejsza od zimozielonej azalii japońskiej. Jak pielęgnować azalię wielkokwiatową, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko
Dla azalii najkorzystniejsze jest stanowisko półcieniste. Na miejscu nasłonecznionym azalie mają co prawda więcej kwiatów, ale może im być zbyt sucho. Azalie należy chronić przed zimnymi powiewami wiatru, by nie przemarzły im zawiązane w poprzednim roku pąki. Azalie pięknie wyglądają na tle iglaków czy roślin wrzosowatych.
Gleba
Azalia potrzebuje gleby kwaśnej (pH od 4,5 do 5). Podłoże powinno być przepuszczalne, gdyż azalie nie lubią zalewania przez wodę, oraz z dużą zawartością próchnicy.
Podlewanie
Azalie trzeba bardzo umiejętnie podlewać. Rośliny te nie lubią nadmiaru wody (powoduje to obumieranie korzeni), ale źle znoszą także przesuszanie. Źle wtedy rosną i mają mało kwiatów. Najlepsze jest umiarkowane podlewanie miękką wodą.
Nawożenie
Azalie powinno się nawozić wiosną preparatami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Należy uważać, aby nie przenawozić rośliny i nie doprowadzić do zasolenia podłoża. Bardzo dobre są nawozy o przedłużonym działaniu, wtedy wystarczy jedno nawożenie w sezonie.
Pielęgnacja
Azalie nie muszą być przycinane. Wiosną wycina się jedynie pędy uszkodzone, przemarznięte lub chore. Należy natomiast usuwać przekwitnięte kwiatostany, gdyż wzmacnia to roślinę i powoduje, że będzie obficiej kwitła w kolejnym sezonie.
Rozmnażanie
Azalię wielkokwiatową rozmnaża się przez odkłady. Gdy roślina przekwitnie, należy naciąć pod węzłem pęd znajdujący się blisko ziemi, przywiązać jego koniec do palika, a miejsce nacięcia przysypać warstwą ziemi.
Sadzenie
Przed posadzeniem azalii należy namoczyć bryłę korzeniową w miękkiej wodzie. Wykopujemy dołek o głębokości około 40 cm i średnicy prawie dwukrotnie większej (azalia ma płytki system korzeniowy). Na dno dołka wysypujemy warstwę podłoża przygotowanego dla azalii. Umieszczamy roślinę w dołku na takiej wysokości, by górna powierzchnia bryły korzeniowej wypadła kilka centymetrów poniżej gruntu. Następnie uzupełniamy podłoże i ugniatamy. Po podlaniu rośliny rozsypujemy wokół niej rozdrobnioną korę, by ograniczyć parowanie i wzrost chwastów.