Jak pielęgnować psa w okresie zimy?
Jak pielęgnować psa w okresie zimy?
Zima jest okresem, kiedy szczególnie trzeba zadbać o swojego ulubieńca. Niskie temperatury, opady śniegu czy deszczu ze śniegiem, lód i błoto zalegające na chodnikach – przed tym wszystkim trzeba psa chronić, jeśli zwierzę ma być zdrowe i zadowolone. Jak pielęgnować psa w okresie zimy, dowiesz się z tego artykułu.
Czy psu nie jest zimno?
Pies nie potrzebuje ubrania, ma przecież sierść. Niby tak. Ale gdy temperatura spadnie dobrze poniżej zera, może marznąć na dworze, zwłaszcza jeśli jest nieduży albo ma krótką sierść. Marzną również psy tych ras, które są pozbawione podszerstka. Dlatego warto pomyśleć o ubranku dla swojego pupila na chłodne zimowe czy jesienne dni. Kiedyś takie ubranka dziergało się na drutach i można było spotkać na ulicach jamniki i ratlerki w kubraczkach o oryginalnych kolorach. Dziś ubranka dla psów w różnych barwach i fasonach można kupić w sklepach z akcesoriami dla psów. Wybór jest duży. Ubranko trzeba starannie dopasować, najlepiej przymierzyć je albo chociaż dokładnie wymierzyć pieska.
Po spacerze
Po spacerze, gdy pada śnieg czy śnieg z deszczem, pies ma przemoczoną sierść, bo nawet jeśli odzialiśmy go w wodoodporne ubranko, nie chroni ono łap ani głowy. W dodatku z pewnością ma ubłocone łapy. Dlatego psa trzeba starannie wytrzeć i osuszyć miękkim ręcznikiem, nie można pozwolić mu powoli schnąć, zwłaszcza gdy bardzo przemoczył sierść podczas zabawy na śniegu. Błoto z łap powinno się zmyć, tym bardziej, że sól używana do posypywania ulic i chodników jest bardzo szkodliwa dla psa – delikatne opuszki łap mogą pękać, a to jest bardzo bolesne.
Jak dbać o psie łapy?
Pierwsza sprawa to staranne mycie łap po powrocie ze spaceru. Jest to ważne ze względu na sól drogową, która szkodzi opuszkom psich łap i powoduje bolesne pęknięcia. Można przed wyjściem na zewnątrz natłuścić psu poduszki łap oliwką dla dzieci albo wazeliną. Psu długowłosemu warto wycinać kępki sierści spomiędzy palców oraz zwisające wokół łap, gdyż przylepiający się do nich śnieg tworzy twarde lodowe kulki, co jest dla zwierzęcia bolesne. Jeśli pies w czasie spaceru zatrzymuje się i podnosi łapy albo próbuje je oblizywać, trzeba mu pomóc i usunąć nagromadzony śnieg. Niektórym szczególnie delikatnym psom zakłada się zimą specjalne buciki.
Glikol – śmiertelne zagrożenie
Glikol etylenowy jest nieodzowny w okresie zimy dla posiadaczy samochodów, dodaje się go do płynów do chłodnic i jest składnikiem odmrażaczy do zamków. Pies nie może mieć dostępu do preparatów zawierających glikol, ponieważ jest to dla niego śmiertelna trucizna. Niestety, smak glikolu jest dla psów atrakcyjny, dlatego należy uważać.