Jak poradzić sobie z psem, który wszystko gryzie?
Jak poradzić sobie z psem, który wszystko gryzie?
Są psy, które nie mają w zwyczaju gryzienia rzeczy należących do właścicieli, ale są i takie, które podgryzają najróżniejsze rzeczy w mieszkaniu. Nie jest to zachowanie, które chce się widzieć u swojego pupila, dlatego konieczne jest wyeliminowanie szkodliwego zwyczaju. Można zrobić to samodzielnie, jednak trzeba zacząć jak najwcześniej i w zgodzie z kilkoma przydatnymi podpowiedziami.
Przyczyny gryzienia
Przede wszystkim trzeba ustalić przyczyny gryzienia rzeczy przez psa, ponieważ mogą być różne i nie można powiedzieć, że każdy pies gryzie z tego samego powodu. Konieczne jest obserwowanie zwierzaka, żeby znaleźć moment albo przyczynę, dla której zaczyna on gryźć. Do jednych z najczęstszych powodów należą:
* znudzenie psa i chęć do zabawy,
* strach,
* frustracja,
* chęć zwrócenia uwagi właściciela na siebie,
* wyrastanie zębów,
* braki w składnikach odżywczych.
Gryzienie ze strachu
W nowym miejscu pies, zazwyczaj szczeniak po przeprowadzce do nowego domu, może czuć się zdezorientowany i przestraszony. Obce miejsce, ludzie, zapachy, rzeczy, w takiej sytuacji gryzienie – rąk właściciela lub rzeczy – trzeba potraktować jak reakcję obronną. Aby szczeniak uspokoił się, przez pierwsze dni nie należy przesadnie głaskać go, przytulać, lecz pozwolić mu poznawać otoczenie w swoim rytmie. Z kolei żeby oswoić psa z dotykiem, najlepiej stosować zachętę w postaci smakołyków – jedną ręką podaje się przysmak, drugą głaszcze, dzięki czemu pies zacznie kojarzyć głaskanie z przyjemnością.
Gryzienie z nudów
Psy, zwłaszcza najmłodsze, chętnie się bawią i gryzienie może w ich przypadku wynikać z nudy. Jako maluchy żyły z rodzeństwem, które mogły przewracać, przygryzać, a w nowym domu rzadko mają takie możliwości. W takiej sytuacji mogą zacząć gryźć rzeczy albo podgryzać właściciela, żeby zaczął się z nimi bawić, czego warto oduczyć malucha. Jednym ze sposobów jest piszczenie, czyli gdy pies zaczyna gryźć, np. rękę podczas zabawy, piszczy się – można użyć gwizdka – pies przestaje, zaskoczony, a właściciel chwali pupila. Drugą metoda jest ignorowanie, czyli gdy pies zaczyna gryźć, należy odwrócić się od niego, a dopiero po chwili wrócić do zabawy, chwaląc, jeżeli nie gryzie. To pozwoli maluchowi zrozumieć, że gryzienie nie jest w żaden sposób akceptowane w domu.
Gryzienie z braku minerałów
Może się zdarzyć, że pies gryzie ściany oraz że wygryzie w nich nawet sporą dziurę. Nie jest to oznaka złośliwości, lecz przede wszystkim oznaka braku wapnia w diecie pupila. W takiej sytuacji trzeba przyjrzeć się, co pies jada i jeśli nie ma w jego jadłospisie bogatych w wapno składników, konieczne jest ich dołożenie. Najlepiej sprawdzi się kupienie psiakowi kości wapniowej albo kruszenie skorupek jajek oraz mieszanie ich w niewielkiej ilości z wodą i mlekiem.
Gryzienie gdy nie ma domowników
Jeśli pies gryzie wszystko w domu pod nieobecność właścicieli, wówczas trzeba zadbać o atrakcje dla zwierzaka, zanim wyjdzie się do pracy. Można zostawić mu zabawki, w tym zabawki do gryzienia, włożyć jedzenie do specjalnego pojemnika, które wymaga więcej czasu, zanim psu uda się je wydobyć albo włączyć zwierzakowi telewizję, żeby nie nudziło mu się za bardzo. Jednak najważniejsza zawsze jest praca ze szczeniakiem, gdy jest się w domu i pokazanie mu dokładnie, czego nie wolno gryźć: meble, buty, rzeczy osobiste, ubrania, a co można: zabawki, gryzaki.