Jak pomóc dziecku, które boi się ciemności?
Jak pomóc dziecku, które boi się ciemności?
Strach przed ciemnością jest naturalny i najczęściej pojawia się u małych dzieci. Pomiędzy 3 a 4 rokiem życia maluchy nie czują się dobrze przy wyłączonych lampach w pokoju. Z czasem strach ten mija niemal samoistnie, o ile jest w porę zauważony i dziecko otrzymuje odpowiednią rodzicielską pomoc.Jeżeli maluch krzyczy przy wyłączeniu lamp, wyraźnie się boi, odwleka porę spania, wtedy trzeba reagować. W poniższym artykule podpowiadamy jak.
Nie bagatelizuj
Małe dziecko nie potrafi jeszcze radzić sobie ze strachem tak, jak dorośli. Z tego powodu nie wolno bagatelizować ani wyśmiewać jego lęków. Jeżeli boi się ciemności, trzeba wyjaśnić mu, że każdy ma rzeczy lub sytuacje, które budzą w nim takie uczucia i że jest to całkowicie naturalne. Nie trzeba specjalnie szukać w swoim życiu takich sytuacji ani długo przypominać sobie lęku, jaki samemu odczuwało się w ciemnym pomieszczeniu. Należy zapewnić dziecko, że strach jest naturalnym elementem ludzkiego życia, ale można go pokonać.
Bez radykalnych środków
Do zwalczania strachów dziecka trzeba podejść z wyczuciem, łagodnie, nigdy nie brutalnie. Zamknięcie malucha w ciemnym pomieszczeniu z myślą, że oswoi się dzięki temu z sytuacją, to ogromny błąd. Co więcej, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i dziecko będzie wpadało w jeszcze większą panikę.
Lampka nocna
Dobrym sposobem jest ustawienie w pokoju dziecka niewielkiej lampki nocnej, która rzuca przytłumione, żółtawe światło. Nie będzie ono raziło malucha w oczy w trakcie zasypiania, lecz z powodzeniem rozproszy jego strach. Taką lampkę rodzice często wyłączają, gdy dziecko już zaśnie, co budzi jego dyskomfort, gdy przebudzi się w nocy. Aby uniknąć ataków paniki, dobrze jest zdecydować się fluorescencyjne ozdoby na ścianę, np. gwiazdki, które za dnia czerpią promienie słoneczne, a nocą świecą.Można również zakupić lampkę na baterię. Lampki takie mogą rzucać światło różnego koloru, a nawet wyglądać niczym zwierzątka, co ucieszy dziecko.
Ulubiony pluszak
Maskotki są dla dzieci substytutem bliskości, dlatego nie należy zabraniać im spać z nimi. Można miłość do pluszaków dodatkowo wykorzystać do zmniejszenia strachu dziecka przed ciemnością. W związku z tym warto wybrać jednego z misiów i ustanowić go nocnym strażnikiem. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie, wiedząc, że ma przy sobie obrońcę.
Czytanie bajek
Zawsze przed snem należy czytać dziecku bajki. Jednak trzeba wybrać odpowiednie – bez potworów, bez duchów, bez tego, co mogłoby budzić niepokój, kiedy zgasną światła. Bajki powinny relaksować i powodować, że dziecko poczuje się bezpiecznie.