Jak pomóc dziecku pożegnać się ze smoczkiem?

Jak pomóc dziecku pożegnać się ze smoczkiem?
Za sprzyjające w odzwyczajaniu dziecka od smoczka przyjmuje się trzy etapy rozwojowe malucha. Pierwszym etapem jest moment około 6 miesiąca życia, kiedy to dziecko zaczyna przyjmować nowe pokarmy, poznając tym samym nowe smaki. Fascynacja maluszka nowościami pokarmowymi może pomóc w pożegnaniu się ze smoczkiem. Drugim dogodnym momentem jest wiek około 1 roku. Maluch zaczyna wówczas stawiać pierwsze kroki, szuka nowych doświadczeń i można go zająć różnymi zabawami. Jeżeli dziecku jest trudno porzucić swój dziecięcy nawyk, najpierw zacznij wyjmować mu smoczek z ust, gdy zaśnie. Stopniowo staraj się go w ciągu dnia czymś zastępować. 2-letni maluszek okazuje się być wystarczająco dojrzały do pogodzenia się z funkcjonowaniem bez uspokajacza. Maluch zajęty odkrywaniem świata bez wielkiego żalu może pogodzić się z odstawieniem mu smoczka.
Smoczek odstawiaj stopniowo
Jak już wspominałam, najkorzystniejsze dla maluchów jest stopniowe odstawianie smoczka – wyjmowanie go z buzi maluszkowi, gdy uśnie, niezabieranie smoczka na spacery, a w ciągu dnia w chwilach kryzysu zajmowanie dziecka absorbującym zajęciem. Po pewnym czasie niech smoczek towarzyszy dziecku jedynie do wieczornego zasypiania.
Jak zasnąć bez smoczka?
W celu wyeliminowania smoczka z wieczornego rytuału zasypiania, musisz go trochę zmienić. Zacznij np. podawać maluszkowi wodę w kubku niekapku, kupcie nową przytulankę do spania, poduszkę lub kocyk. Bądź w tych trudnych dla swojej pociechy chwilach dłużej niż zwykle przy niej. Niemniej jednak nie zapominaj o zdrowym rozsądku.
Zdaj się na inteligencję dziecka
Dzieci w wieku 2 lat są niezmiernie inteligentne. Na swój mały dziecięcy sposób rozumieją już wszystko. Dlatego możesz podsunąć dziecku opowieści o smoczku, który musi zostać oddany dobrym wróżkom, małym zwierzątkom czy po prostu wyrzucony do śmieci z powodu tego, że jest ono już duże. Jeżeli zaczynasz odzwyczajać dziecko od smoczka, pamiętaj, by nie trzymać go na widoku.
Konsekwencja i pochwały
Podejmując się odstawienia maluchowi smoczka, musisz pozostać konsekwentna. Zwróć uwagę innym, którzy zajmują się w ciągu dnia maluchem, by nie ulegali presji i również byli konsekwentni. Ponadto chwal swojego dzielnego maluszka, kiedy tylko nadarza się taka okazja. Pochwała motywuje go jeszcze bardziej do trzymania się mamusinej decyzji o braku niezastąpionego kiedyś uspokajacza. Nagrodź dziecko za wytrwałość i silną wolę.