Jak we właściwy sposób dbać o pęcherz moczowy?
Jak we właściwy sposób dbać o pęcherz moczowy?
O skórę, żołądek, serce czy płuca dba się odruchowo. Wiadomo, że trzeba, żeby służyły w zdrowiu przez długi czas. Mniej pamięta się o pęcherzu moczowym, dopóki nie zaczyna boleć albo ulegać częstym infekcjom. Nie jest to pomyślny znak. Żeby nie dopuścić do poważnej choroby, która może doprowadzić do nietrzymania moczu, a nawet innych problemów chorobowych, dobrze jest dbać o pęcherz przez cały czas, zapewniając mu zdrowie tak samo jak innym organom wewnętrznym.
Higiena intymna
Podstawą zachowania zdrowia pęcherza moczowego oraz narządów intymnych jest w dużej mierze higiena osobista oraz dbanie o czystość. Należy myć się preparatami przeznaczanymi do higieny intymnej, które nie podrażniają, nie powodują zaczerwienień, za to skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz bakterie mogące zbierać się wokół cewki moczowej. Dotyczy to szczególnie kobiet przez wzgląd na ich budowę anatomiczną. Jednocześnie lepiej zdecydować się na codzienny prysznic niż kąpiel, która mogłaby doprowadzić do namnażania się bakterii.
Duża ilość płynów
W zachowaniu dobrego zdrowia pomaga również spożywanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody oraz herbat ziołowych, które działają oczyszczająco i wspomagają wydalanie toksyn. Sporo osób uważa, że mniejsza ilość picia to mniej oddawania moczu, jednak nie jest to zdrowe. Takie postępowanie zagęszcza mocz i powoduje namnażanie się bakterii. Jest to otwarta droga do rozwinięcia się zapalenia pęcherza. Żeby cały układ moczowy, od nerek po pęcherz, działał prawidłowo, konieczne jest uzupełnianie płynów oraz wydalanie zbędnych składników razem z moczem.
Badania kontrolne
Nawet jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, raz w roku należy wykonać badanie moczu. Jeśli znajdują się w nim bakterie, będzie można bezzwłocznie rozpocząć leczenie, jeśli nie, będzie się miało swoje zdrowie pod kontrolą.
Prawidłowa waga
O utrzymaniu prawidłowej wagi mówi się zazwyczaj w związku z dobrym samopoczuciem, dbaniem o kręgosłup oraz serce, jednak rzadko w związku z pęcherzem moczowym. Zdrowe odżywianie, jadanie owoców i warzyw oraz produktów zawierających błonnik jest ważne również dla układu moczowego. Nadwaga lub otyłość sprawiają, że zwiększa się nacisk na pęcherz moczowy. To może spowodować nietrzymanie moczu.
Reagowanie na infekcje
Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy infekcji: świąd, pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, częstomocz, należy zgłosić się do lekarza. Badanie moczu i ewentualne tabletki zniwelują objawy, które przy zignorowaniu problemu mogą zmienić się w przewlekłą chorobę albo uszkodzenie nerek.