Leczenie pęcherza – domowe sposoby
Leczenie pęcherza – domowe sposoby
Zapalenie pęcherza moczowego jest uciążliwą chorobą, która sprawia, że znika komfort życia codziennego. Ciągłe parcie na pęcherz i pieczenie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, o czym wiedzą szczególnie kobiety, najczęściej narażone na zachorowanie. Dodatkowo każda infekcja pęcherza niesie ze sobą ryzyko choroby nerek, która jest znacznie bardziej czasochłonna w leczeniu.
Powody zachorowania
Powody zachorowania na zapalenie pęcherza mogą być różne, zdarzają się nawet wrodzone cechy, które sprawiają, że pojawia się ono częściej niż u innych osób. Jednak najczęściej do rozwoju choroby prowadzą bakterie żyjące w jelitach. Jest to grupa bakterii pałeczek jelitowych, które przedostają się z odbytu w okolice pęcherza moczowego, namnażając się stopniowo na jego ściankach i powodując pierwsze objawy związane z chorobą – częstomocz, ucisk na pęcherz, a także ból i dyskomfort w okolicy podbrzusza i miednicy.
Dużo pij
Częstym błędem osób, u których pojawiają się problemy z pęcherzem, jest zmniejszenie ilości spożywanych płynów. Liczą one, że w ten sposób ograniczą przymus chodzenia do łazienki, jednak takie postępowanie jest szkodliwe. Im więcej będzie się piło w trakcie choroby, tym szybciej usunie się z organizmu szkodliwe bakterie i rozrzedzi mocz. Jego gęstnienie sprawia ból i tworzy doskonałe środowisko dla bakterii. Z tego powodu trzeba co godzinę pić szklankę wody. Można do niej dodać plasterek cytryny lub sok z cytryny, ponieważ witamina C jest również wskazana w trakcie zachorowania. Poprawia odporność, ale przede wszystkim zabija bakterie.
Żurawina
Niezwykle pomocna, a wręcz niezbędna w leczeniu infekcji pęcherza jest żurawina. Dzięki niej proces leczenia przebiega szybciej. W żurawinie znajduje się kwas chinolowy, który zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach pęcherza, zwłaszcza gdy łączy się z witaminą C. Żurawina również zawiera pewne jej ilości, jednak warto jeść dodatkowo kwaśne rzeczy, żeby powiększać tę ilość. Samą żurawinę należy spożywać w postaci soku, suszonych owoców albo preparatów, które ją zawierają. Poza tym warto wiedzieć, że jest moczopędna, przez co oczyszcza pęcherz z niepożądanych drobnoustrojów.
Rozgrzej się
Zarówno w przypadku chorób pęcherza, jak i chorób nerek należy zadbać o odpowiednie ciepło tych okolic. Marznięcie jest również jedną z przyczyn zapalenia, więc należy go unikać. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w termofor, który można położyć na wysokości pęcherza moczowego i leżeć tak z nim w łóżku. Bardzo dobre skutki daje pozostawienie go w taki sposób nawet na całą noc. Można również owinąć biodra kocem, żeby podwoić ciepło. Wielu specjalistów zaleca wygrzewanie się z obu stron, czyli gdy na pęcherz kładzie się termofor, na okolicę lędźwiowo-krzyżową warto położyć poduszkę. Równie dobrze sprawdzają się ciepłe kąpiele, bez dodatków soli i płynów do kąpieli.