Jak poprawnie zajmować się fretką?
Jak poprawnie zajmować się fretką?
Dawniej fretki były uważane raczej za zwierzęta egzotyczne, mało kto decydował się na to, by trzymać to zwierzę w swoim domu. Obecnie można znaleźć ich coraz więcej w schroniskach dla zwierząt. Jednak wciąż wielu pracowników takich placówek ma problem z podstawową pielęgnacją tych łasicowatych. Jeżeli zdecydujesz się na adopcję fretki ze schroniska, powinieneś wiedzieć o paru sprawach, które ułatwią ci opiekę nad nią. Znajdziesz je wszystkie w tym artykule.
Odpowiednia klatka
Należy pamiętać, że fretki mimo wszystko są dzikimi zwierzętami, a ich przodkowie zamieszkiwali z reguły w jaskiniach. Jeżeli chcesz przysłużyć się swojemu zwierzątku, zbuduj mu legowisko, które będzie ją przypominało. Klatka dla tego zwierzaka powinna być możliwie jak największa. Wiele fretek lubi dwupoziomowe klatki, pozwalające im wspinać się na wyższy poziom po schodach lub pochyłościach. Nie powinieneś umieszczać tego zwierzątka w akwarium, gdyż nie posiada ono odpowiedniej wentylacji. Te zwierzęta należą do mistrzów ucieczek, więc klatka powinna posiadać zatrzaski przy drzwiczkach oraz możliwie jak najgęstsze oczka. Dno klatki wyłóż gumolitem lub miękkim dywanikiem, który będziesz mógł wyprać, gdy się zabrudzi. To zdecydowanie najlepsze rozwiązania, dzięki którym utrzymasz klatkę w czystości i nie narazisz swojego zwierzaka na uszczerbek na zdrowiu. Klatkę trzymaj w cieniu, zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne może sprawić, że twój zwierzak się przegrzeje, a zapach jego odchodów będzie wprost nieznośny.
Korzystanie z kuwety
Jeżeli nauczysz swoją fretkę korzystać z kuwety, zaoszczędzi ci to sporo czasu, który poświęcasz na sprzątanie w klatce. Wykorzystaj w tym celu kartonik lub plastikowe pudełko o wysokości 7,5 – 12 cm. Umocuj kuwetę z dala od miejsca, w którym zwierzątko śpi i pożywia się i wypełnij granulatem. Fretki to nie koty, nie są tak wyczulone na punkcie zakopywania swoich odchodów, prawdopodobnie będziesz musiał często po niej sprzątać.
Zabawa
Koty i fretki mają jedną wspólną cechę – uwielbiają spać. Kiedy nie śpią, uwielbiają się bawić, a im więcej się bawią, tym mniej są złośliwe. Fretki mogą bawić się praktycznie wszystkim. Jeżeli znajdziesz zabawkę, którą według twojego mniemania zwierzątko to może się zainteresować, przymocuj ją do klatki tak, aby w czasie zabawy nie mogło zrobić sobie krzywdy.
Jedzenie
Fretki to zwierzątka, które potrafią zrobić w klatce niezły chlewik, gdyż niekoniecznie znane im są maniery obowiązujące przy stole. Jeżeli umieścisz wewnątrz klatki ciężki pojemnik na jedzenie, a butelkę z wodą z zewnątrz, powinieneś uniknąć bałaganu i lokalnych podtopień. Fretki znane są ze swojego świetnego metabolizmu, dlatego mogą spożywać nawet do ośmiu posiłków dziennie.To przede wszystkim zwierzęta mięsożerne, więc powinny otrzymywać pokarmy zawierające co najmniej 32% białka oraz 18% tłuszczu. Sucha karma dla fretek czy kotów sprawdzi się tu idealnie. Na przekąskę podawaj im ziarna zbóż, pokrojone brokuły, zieloną paprykę lub ugotowane jajka. Jeżeli są kurze, musisz je obrać ze skorupki. Karma dla psów oraz słone i słodkie potrawy nie są odpowiednie dla tych zwierząt.
Kontakt z człowiekiem
Fretki lubią spotkania z ludźmi, więc postaraj się zapewnić swojemu zwierzątku trochę czasu, w którym będzie mogło przebywać poza klatką. W kontaktach z tym zwierzątkiem należy pamiętać o tym, że ma ono słaby wzrok, dlatego lepiej unikać gwałtownych ruchów. Musisz również postępować przy nich bardzo delikatnie, gdyż mają niezwykle kruche kości. Jeżeli chcesz podnieść fretkę, używaj do tego obu rąk – jedną podłóż jej pod brzuszek bliżej przednich łapek, drugą w okolicy tylnych. Możesz również chwycić ją w okolicach karku, a wolną ręką przytrzymywać tułów. Nie szturchaj fretki, jeśli nie chcesz, by wzięła cię za wroga.
Utrzymanie fretki w czystości
Nie oszukujmy się, fretki z pewnością nie należą do zwierząt, które przyjemnie pachną. Decydując się na to zwierzątko, musisz nastawić się na częste sprzątanie w klatce lub na sterylizację. Fretkę możesz kąpać, używając specjalnego szamponu lub mocno rozcieńczonego kosmetyku dla dzieci. Pamiętaj jednak, że im częściej będziesz ją kąpać, tym mocniej będą pracować jej gruczoły łojowe. W uszach tych zwierząt lubią gnieździć się roztocza, dlatego będziesz musiał co kilka tygodni czyścić je za pomocną pałeczki higienicznej nasączonej specjalnym płynem zapobiegającym pojawianiu się pasożytów.