Jak poprawnie zarejestrować zabytkowe auto?
Jak poprawnie zarejestrować zabytkowe auto?
Zabytkowe samochody to piękny widok w kolekcji każdego wielbiciela dawnych pojazdów. Cieszą również oko innych i często są wykorzystywane w czasie ważnych uroczystości. Jednak bez dopełnienia odpowiednich formalności samochody zabytkowe nie mogą poruszać się po drogach. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby nie mieć problemów? Podpowiadamy poniżej.
Rejestr zabytków
Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie samochodu w rejestrze zabytków. Jest to konieczne ze względu na to, że stare samochody są rzadkie i cenne.Przed wpisem pojazd zostanie oceniony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Aby wszystko przebiegło bez problemu, niezbędne jest dostarczenie konserwatorowi tzw. białej karty. W niej znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące samochodu oraz wniosek o wpisanie auta do rejestru. Biała karta stanowi kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki.
Kryterium do wpisu
Zanim przejdzie się do uzyskania wpisu do rejestru, warto upewnić się, czy samochód faktycznie może być wpisany do rejestru. Najważniejszym kryterium, które go do tego uprawnia, jest wiek pojazdu.Auto musi być starsze niż 25 lat, a do tego nieprodukowane przynajmniej od 15 lat. Jednocześnie istotne jest to, czy ma oryginalne części oraz ile. Musi być ich przynajmniej 75%, ale im więcej, tym lepiej.
Wypełnienie białej karty
Biała karta musi być wypełniona w całości poprawnie. Można zrobić to samodzielnie, lecz wtedy często pojawiają się wątpliwości, czy jest to na pewno dobrze zrobione. Jeżeli nie chce się robić tego kilka razy, najlepiej skorzystać z usług specjalisty rzeczoznawcy. Ma on doświadczenie w uzupełnianiu dokumentów, wie, co oraz jak wpisać, dzięki czemu cały proces rejestracji będzie przebiegał bez problemów.Gdy złoży się odpowiednie dokumenty, otrzyma się zaświadczenie niezbędne podczas przeglądu technicznego.
Przegląd techniczny auta
Badanie techniczne samochodu może być przeprowadzone w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, która jest najbliżej. Trzeba do niej przygotować zaświadczenie, dowód rejestracyjny, dokument własności. Badanie wymaga również dokumentu potwierdzającego własność samochodu. Konieczne będzie również wykonanie dokumentacji fotograficznej.
Wydział komunikacji
Po zebraniu wszystkich dokumentów – zaświadczenia z badania technicznego, opinii rzeczoznawcy, potwierdzenie wpisu samochodu do ewidencji – oraz pozostałych elementów niezbędnych do rejestracji, należy zgłosić się do miejskiego wydziału komunikacji. Po poprawnym zarejestrowaniu otrzyma się żółte tablice rejestracyjne – zabytkowe.