Jak poradzić sobie w lesie?
Jak poradzić sobie w lesie?
Każdemu z nas wydaje się, iż zgubienie się w lesie jest niemalże niemożliwe. Przecież pamiętamy, skąd przyszliśmy, a poza tym zawsze znajdzie się jakaś ścieżka, którą dojdziemy do zamieszkanego terenu. Problem pojawia się wtedy, gdy wokół nas nagle pojawia się mnóstwo drzew i gdzie byśmy nie spojrzeli, ani widu, ani słuchu o jakiejś znajomej nam ścieżce. W takiej sytuacji łatwo brnąć w panice przed siebie, błąkając się w niewiadomym kierunku pośrodku ogromnego lasu. Jeżeli kiedykolwiek poczujesz, iż zabłądziłaś i tracisz panowanie nad sytuacją, zastosuj się do poniższych wskazówek.
Zachowaj spokój
Panika jest najgorszym doradcą, szczególnie wtedy, jeśli twój los zależy od logicznego myślenia. Nigdy nie trać energii na bezsensowne wrzaski, płacz ani bieganie w kółko, nie wiedząc, co robić. Zatrzymaj się na chwilę, oddychaj spokojnie. Zastanów się, skąd przyszłaś i gdzie jesteś. Pomyśl o tym, co możesz zrobić. Być może masz zasięg telefoniczny albo dostrzegasz w oddali jakiś budynek. Najpierw pomyśl, co robić, potem to rób. Nawet jeśli jesteś w pozornie beznadziejnej sytuacji, nie załamuj rąk. Ludzie wychodzą z naprawdę nieprawdopodobnych tarapatów.
Zostań w jednym miejscu
Jeżeli jesteś ranny lub dalsza wędrówka mogłaby wiązać się z niebezpieczeństwem, lepiej jest zostać w jednym miejscu. Dzięki temu zaoszczędzisz energię i zwiększysz swoje szanse na przeżycie. Przecież i tak najprawdopodobniej ktoś już cię szuka, zmartwiony tym, iż nie wracasz do domu lub punktu zbiórki. Dużo łatwiej będzie cię znaleźć w tym miejscu, czyli potencjalnie niedaleko od głównego szlaku bądź trasy wycieczki niż wtedy, gdy przemierzysz wiele kilometrów w niewiadomym kierunku.
Oznacz swoje miejsce
Spróbuj znaleźć wokół siebie jakieś charakterystyczne miejsce, które będzie ci służyło jako punkt zero. Miejsce, w którym będziesz bezpieczny, z którego będziesz miał dobry widok. Za każdym razem, gdy odchodzisz, nie oddalaj się od niego zbyt daleko i wracaj, gdy poszukiwania spełzną na niczym. Jeżeli uda ci się znaleźć polanę, ułóż z patyków i gałęzi duży trójkąt, który będzie dla ekip ratowniczych znakiem, iż należy cię w danym miejscu szukać. Nie oddalaj się z tego miejsca, gdyż w ten sposób wprowadzisz w błąd służby ratownicze, które będą cię szukały wokół tego punktu.
Zbuduj schronienie
Nie czekaj do zmroku, aż cię ktoś uratuje, gdyż pomoc może przyjść dopiero następnego dnia. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zbuduj coś w rodzaju szałasu, który osłoni cię przed wiatrem i zapewni ci choć odrobinę ciepła. Możesz do tego wykorzystać zarośla albo powalony pień drzewa. Obłóż to gałęziami oraz dużymi liśćmi, aby osłonić się w miarę również od deszczu.