Jak wybrać się w podróż z plecakiem?
Jak wybrać się w podróż z plecakiem?
Jest znaczne grono osób, które planując podróż, nie udają się do biura podróży, lecz… na strych. Po plecak. Backpacking staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularny i jest znakomitą alternatywą dla nudnych wycieczek, które każdy może kupić sobie w najbliższym biurze turystycznym. Zauważyłeś, że niemal każdy po powrocie z wakacji w Egipcie czy Tunezji opowiada dokładnie to samo? Że zawzięcie targował się z tamtejszym handlarzem, że jego córkę chciano kupić za Lamborghini i 46 wielbłądów, oraz że wszyscy z obsługi witali ich popularnymi polskimi słowami. Zazwyczaj są to „Wałęsa”, „Jan Paweł II”, „Doda” i pewne niekulturalne słowo, którego nie mogę przytoczyć. Jeżeli nie masz ochoty na taką formę podróży i coraz bardziej kręci cię backpacking, to przeczytaj poniższe porady.
Narzędzia
Wyprawiając się w długą podróż z plecakiem, raczej nie będziesz stołował się w drogich restauracjach, prawda? Przygotuj więc odpowiednie narzędzia, którymi w razie czego szybko naprawisz plecak albo otworzysz sobie puszkę z jedzeniem. Możesz przyczepić sobie otwieracz w breloku do kluczy lub przywiązać go w wygodnym miejscu do plecaka. Ważne, by cały czas był pod ręką. Nie ma nic bardziej uciążliwego, niż szukać w ciemnościach otwieracza po całym plecaku, gdy chcesz wieczorem podgrzać sobie na prowizorycznym ognisku puszkę fasolki. Jeszcze lepiej, jeżeli będziesz miał w kieszeni porządny scyzoryk lub multitool. Pamiętaj tylko, aby nie był zbyt ciężki.
Naucz się grać w karty
Czasem będzie ciężko o rozrywkę, więc weź ze sobą coś, co zapewni ci świetną zabawę na wiele godzin, pozwoli zapoznać się z pozytywnymi ludźmi i na dodatek nie wymaga żadnych baterii ani prądu. Są to oczywiście zwykłe karty do gry. Możesz w ten sposób umilić sobie podróż w pociągu lub wypełnić sobie czas w hostelu. Ze znalezieniem osób, które zagrają z tobą, nie będziesz miał problemu nawet na drugim końcu świata. Jeżeli więc nie potrafisz grać w żadną karcianą grę, najwyższa pora zacząć się uczyć. Zobaczysz, niejednokrotnie ci się to przyda.
Nie zapomnij o notesie
Czymże byłaby wyprawa w obce kultury, jeżeli nie udokumentowałbyś jej w żaden sposób. Aparat oczywiście będzie bardzo przydatny, bowiem zrobione zdjęcia zawsze budzą zainteresowanie, lecz wszyscy dobrze wiemy, iż nie to w tych wyprawach jest najważniejsze. Dużo ciekawsze są odczucia, których nie da się zmagazynować inaczej, niż o nich opowiadając. Zapisuj je na kartkach w notesie każdego wieczora, a za każdym razem, gdy będziesz to czytał, wrócą do ciebie jak bumerang. Dodatkowo masz niezwykłą okazję do tego, by zapisać kawał historii, wierzeń i legend, którymi będą dzielić się z tobą autochtoni, więc nie zmarnuj tej szansy i zapisz wszystko skrupulatnie.
Przygotuj pojemniczki
Będziesz potrzebował przy sobie bardzo wiele rzeczy, jeśli jednak miałbyś to nosić w zwykłych opakowaniach, potrzebowałbyś chyba ze trzy albo i więcej plecaków. Przygotuj więc małe buteleczki na detergenty czy niewielkie opakowania na przyprawy, np. po Kinder Niespodziance albo po kliszach do aparatu. Dzięki temu zawsze będziesz miał pod ręką wszystko, co będzie ci potrzebne.
Dbaj o higienę
Podczas wycieczek z plecakiem czasem bardzo trudno jest dbać o higienę. Prysznice w hostelach są w opłakanym stanie lub nie ma ich wcale. Dobrze jest mieć przy sobie wilgotne chusteczki, którymi można w niektórych sytuacjach zastąpić sobie prysznic. Skoro już jesteśmy przy prysznicu, to korzystając z niego w podejrzanym miejscu, nigdy nie wchodź bez klapek.