Jak poradzić sobie z refluksem w ciąży?
Jak poradzić sobie z refluksem w ciąży?
Na dolegliwości związane z refluksem skarży się ponad 50% kobiet ciężarnych. Nie jest to coś, co można bagatelizować. Refluks prowadzi nie tylko do dyskomfortu w przełyku, lecz do ogólnego obniżenia samopoczucia, problemów ze snem, braku chęci do spotkań z innymi, a nawet do jedzenia, które wzmaga problem. Najczęściej doskwiera on w III trymestrze, gdy dziecko najbardziej uciska układ pokarmowy kobiety.
Korzystaj z imbiru
Imbir znany jest z właściwości łagodzących dolegliwości żołądkowe. Poleca się go głównie na łagodzenie choroby lokomocyjnej, jednak przyda się również przy walce z refluksem. Można go dodawać do jedzenia albo do wody i popijać ją powoli przez cały dzień. Imbir jest całkowicie naturalny, dzięki czemu przyszłe mamy mogą czuć się całkowicie bezpiecznie.
Gotuj z głową
Istnieją produkty, które mogą wzmagać refluks, dlatego dobrze jest wyłączyć je z diety albo zmniejszyć ich ilość w jadłospisie. W ciąży i tak każda kobieta zwraca podwójną uwagę na składniki pożywienia, więc unikanie pewnych produktów nie powinno być kłopotliwe. Są to przede wszystkim:
* potrawy smażone,
* potrawy tłuste,
* napoje zawierające kofeinę,
* konserwy,
* zupy w proszku,
* tłusty nabiał.
Na lewym boku
Zdarza się, że zgaga nie doskwiera bardzo mocno w czasie dnia i zaczyna się dopiero nocą. Powoduje to problemy ze snem i późniejsze zmęczenie, dlatego dobrze jest zacząć spać na lewym boku. Jest to sprawdzony sposób na łagodzenie refluksu.
Jedz powoli
Szybkie jedzenie także nie sprzyja zachowaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Im szybciej jada się posiłki czy nawet przekąski, tym większe kęsy połyka się, co utrudnia ich trawienie przez soki trawienne. Potrzeba ich znacznie więcej niż przy dokładnie pogryzionym jedzeniu. Jeżeli kwasu żołądkowego jest za dużo, wydostaje się on poza żołądek i podrażnia przełyk.
Żucie gumy
Pomocne może okazać się także żucie gumy miętowej, która nie tylko odświeży oddech, lecz pomoże w usunięciu z przełyku resztek kwasu żołądkowego. Odbywa się to poprzez zwiększenie produkcji śliny, która ma działanie oczyszczające jamę ustną.