Jak się targować – porady i wskazówki
Jak się targować – porady i wskazówki
Umiejętność skutecznego targowania przydaje się zarówno w naszych polskich warunkach, jak i podczas odwiedzin krajów arabskich, afrykańskich i nie tylko. Skuteczne chwyty, które będziesz potrafił zastosować wobec sklepikarza, pozwolą nie uszczuplać znacząco Twojego portfela. Ponadto uczucie zwycięstwa zmobilizuje Cię do dalszego działania. Jeżeli nie wiesz, jak się targować, spróbuj poniższych rad.
Jacy są sprzedawcy?
Prywatni sprzedawcy mają pełną świadomość tego, że co któryś klient będzie chciał utargować cenę. Dlatego towary wycenia zawsze drożej. Niekiedy cena jest naprawdę wysoka w porównaniu z tą, jakiej powinien żądać. Na targach, ryneczkach sklepikarze są sprytni i mają opracowany plan działania na wypadek klientów, którzy chcą się targować. W krajach egzotycznych targowanie to podstawa udanych zakupów i udanej sprzedaży. To, że chcesz zapłacić mniej, nie oznacza tam, że jesteś sknerą i dusigroszem. To wyrażenie szacunku dla sprzedawcy i tradycja. Doświadczony sprzedawca wie, jak zachwalać swój towar i sprawić, byś się skusił. Do Ciebie należy wobec tego zadanie bezpośredniej oceny produktu, polemika ze sprzedawcą i ustalenie ceny, która Cię zadowoli.
Faktyczna cena
Ceny towarów posiadają marżę sporej wysokości. Musisz mieć tego świadomość, gdyż bez niej utargujesz niewielką kwotę. Na dowód tego przyjrzyj się wielkim wyprzedażom i upustom, w sytuacji gdy sprzedawca nie ma już wyjścia, chcąc upłynnić towar. Spodnie kosztujące ponad 200 zł przecenia poniżej 100 zł. I nie ma co myśleć, że na tym zabiegu traci. Zarabia jedynie mniej. Dlatego pierwszą zasadą targowania się będzie podanie dużo niższej ceny, która może nawet wprowadzić sprzedawcę w zdumienie.
Intuicja podczas targowania
Podczas zakupów na ryneczkach warto zdać się na swoją intuicję względem ceny, jaką można zaproponować sprzedawcy. Jeżeli poszukujesz konkretnego towaru, wcześniej zajrzyj do internetowych sklepów i przejdź kilka straganów, by mieć zarys wartości tego przedmiotu. Kupowanie u pierwszego sklepikarza to niezbyt dobry pomysł. Przekonanie, że za określony towar jesteś w stanie zapłacić wyłącznie tę konkretną cenę, budzi w sprzedawcy respekt.
Oceń przedmiot sprzedaży
Mając w zamyśle targowanie ceny, dokładnie obejrzyj to, co chcesz kupić. Nawet niewielki defekt jest stosownym powodem do opuszczenia ceny. Nie daj się omamić sztuczkom sprzedającego, który pod tym względem potrafi prowadzić prawdziwie aktorską grę. Bądź stanowczy, pewny tego, czego chcesz i nie ustępuj zbyt szybko.