Jak zmniejszyć wydatki?
Jak zmniejszyć wydatki?
Bardzo często wydajemy pieniądze na rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne bądź moglibyśmy zastąpić je dużo tańszymi. Nieraz wcale tego nie widać i dopiero historia operacji na koncie bankowym uświadamia nam, jak wiele pieniędzy zmarnowaliśmy. To trudne, ale można nad finansami zapanować, nie ocierając się o skąpstwo ani nie pogarszając warunków swego życia.
Rób listy zakupów
Naucz się planować wydatki. Nie tylko związane z zakupami, ale również opłatami. Zastanów się, czy wszystko jest ci naprawdę potrzebne. Planując zakup składników na potrawy, weź pod uwagę, że nie zużyjesz wszystkich i dobrze byłoby je jakoś wykorzystać. Znajdź przepisy, w których będziesz mógł te składniki zastosować, by nie wyrzucać ich do kosza.
Ogranicz rachunki
Nie masz pojęcia, ile złotówek marnuje się na skutek niewłaściwego korzystania ze źródeł energii. Jeśli nie używasz przed dłuższy czas komputera, zahibernuj go. Gotując wodę na makaron, przykryj garnek pokrywką. Wymień żarówki na energooszczędne i wyposaż się w mniejsze lampki, bo nie zawsze potrzebujesz rozświetlać całe mieszkanie.
Rób większa, rzadsze zakupy
Pamiętaj, że każde wejście do sklepu to wpadnięcie w sidła konsumpcjonizmu, a pokusa dokupienia kilku niepotrzebnych rzeczy jest naprawdę ogromna. Rób duże zakupy raz na tydzień, w niedrogich supermarketach, bowiem konieczność biegania do osiedlowego sklepiku narazi cię na zwiększenie wydatków. Osiedlowe sklepiki potrafią być naprawdę drogie, a jeśli zabraknie ci gotówki i będziesz musiał użyć karty, najprawdopodobniej dobierzesz coś, czego nie przewidywałeś, aby nie było ci głupio płacić nią za rzecz wartą 2 zł.
Wynajmij nieużywane pokoje
Dawniej budowano duże, wielopokoleniowe domy, z wieloma pokojami, w których mieszkało sporo osób. Dziś już się odchodzi o takich praktyk, gdyż młode małżeństwa wolą mieszkać na swoim, bez towarzystwa rodziców czy dziadków. Jeśli mieszkasz w takim domu, który pochłania mnóstwo pieniędzy, to zastanów się, czy zamiast przeznaczenia pokoi na kolejne graciarnie, nie lepiej będzie wynająć je komuś? Możesz zrobić osobne wejścia, przerobić je na stancje czy przytulne kawalerki. Przybędzie ci naprawdę sporo pieniędzy, zapewniam.
Korzystaj z bibliotek
Jak każdy fan papierowych książek zdaję sobie sprawę, że chęć posiadania nowiutkiej, pachnącej drukarnią książki na własność jest bardzo duża i trudno się przed nią powstrzymać. Niestety, niektóre książki bywają bardzo drogie i ich zakup jest odczuwalny dla domowego budżetu. Jeśli wiesz, że książka, którą zamierzasz kupić, wyląduje na półce i nie sięgnie po nią nikt inny, może lepiej ją wypożyczyć z biblioteki?