Jak pozbyć się nadmiaru wody?
Jak pozbyć się nadmiaru wody?
Nasz organizm w dużej mierze składa się z wody. Ten fakt medyczny jest raczej znany każdemu. I choć woda sama w sobie nie kojarzy nam się przecież z niczym uciążliwym czy też groźnym, to jednak staje się nieznośna, kiedy jest jej w naszym ciele za dużo i kiedy się w nim zatrzymuje. Objawia się to przede wszystkim obrzękami – napuchnięta wydaje się twarz, brzuch, łydki, a także stopy i palce u rąk. Powinniśmy stale obserwować nasze ciało i sprawdzać, czy ta przykra dolegliwość nie dotknęła także nas, gdyż nie ma powodu, by się z nią męczyć, kiedy wymyślono na nią skuteczne sposoby. Chcesz wiedzieć jakie? Koniecznie przeczytaj poniższe porady.
Przyczyny
Zanim przejdziesz do pozbywania się nadmiaru wody z organizmu, najpierw warto zastanowić się nad powodem jej zbierania. Kiedy go poznasz, będzie ci znacznie łatwiej wyeliminować tę dolegliwość. Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyjają:
* zła dieta (za dużo soli),
* za mało przejmowanych płynów,
* spożywanie alkoholu,
* zbyt mało ruchu (np. praca biurowa),
* zaburzenia gospodarki hormonalnej (źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, PMS).Objawy
Oprócz oczywistych objawów zatrzymywania się wody w organizmie, jakimi niewątpliwie są obrzęki, dochodzi jeszcze uczucie ciężkości. I rzeczywiście, mamy prawo się tak czuć, gdyż jeśli woda w organizmie nam się zatrzymuje, wówczas możemy przybrać nawet około trzech kilogramów. Dodatkowo, zbyt duża ilość wody w naszym ciele może prowadzić do zmęczenia, rozdrażnienia, złego samopoczucia.
Sposób 1: więcej wody
Jakkolwiek paradoksalnie to nie zabrzmi, jeśli chcesz pozbyć się wody z organizmu, pij dwa litry wody dziennie. Wielu osobom taka rada wydaje się być niedorzeczna, jednak tak naprawdę jest to najbardziej skuteczny sposób na tę właśnie dolegliwość. Kiedy bowiem przyjmujemy za mało płynów, nasz organizm niemal automatycznie zaczyna gromadzić zapasy wody, aby ich jej nie zabrakło, co w konsekwencji często powoduje jej nadmiar. Dlatego też dbaj o to, aby w twoim codziennym jadłospisie pojawiło się 8 szklanek wody wypijanych małymi łyczkami przez cały dzień.
Sposób 2: moczopędne warzywa i zioła
Drugim sposobem, także skutecznym, który warto zastosować, jest codzienne stosowanie warzyw oraz ziół, które działają moczopędnie. Możesz więc zrobić sobie surówkę lub frytki z selera, posypać ziemniaczki natką pietruszki lub po prostu dodać ją do wody albo też pić wywar z pokrzywy. Wszystkie powyżej przedstawione sposoby sprawią, że dużo częściej będziesz chodzić do toalety i pozbywać się nadmiaru wody.
Sposób 3: ogranicz sól
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że sól jest w zdecydowanej większości produktów i spożywasz ją na co dzień w odpowiedniej dawce nawet bez dosalania potraw? Znajdziesz ją w chlebie, serkach kupnych czy w wędlinie. Dzienna dawka soli to natomiast 5 gramów, czyli inaczej mówiąc, mała płaska łyżeczka. Nie powinniśmy przekraczać tej dawki, ale niestety, ciągle wiele osób to robi. Sól natomiast jest wielkim sojusznikiem zatrzymywania się wody w organizmie. Jeśli więc chcesz pozbyć się tego problemu, powinnaś już dzisiaj ograniczyć jej spożywanie do absolutnego minimum.
Sposób 4: ruszaj się więcej
Przy tej dolegliwości należy się ruszać, aby poprawić swój metabolizm oraz krążenie krwi. Jeśli masz pracę siedzącą, wówczas w przerwach zrób sobie krótki spacer po biurze albo zamiast jechać na zakupy samochodem, przejdź się. Dobrym i przyjemnym sposobem jest także pływanie, ale równie dobrze możesz jeździć na rowerze czy też wykonywać ćwiczenia w domu.