Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?
Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?
Wśród licznych chorób, na jakie narażony jest każdy człowiek, szczególne miejsce zajmują choroby związane z układem krążenia. Występują one szczególnie często i jest się na nie narażonym niezależnie od tego, czy ma się predyspozycje genetyczne, czy nie. Niewłaściwy styl życia, zła dieta, brak ruchu, wszystko to sprawia, że mogą pojawić się pierwsze problemy z krążeniem. W takiej sytuacji dobrze znać sposoby na zapobieganie im.
Prawidłowa waga
Chociaż kilka nadmiernych kilogramów to nie tragedia, to poważna nadwaga jest niebezpieczna dla zdrowia poprzez obciążanie układu krążenia. Serce ma większe trudności z pompowaniem krwi i nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do każdej części ciała. Dodatkowo naczynka są przeciążone, a żyły słabe i mało elastyczne. Co więcej, właściwa masa ciała pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. W związku z tym warto zadbać o odpowiednią masę ciała, która będzie dostosowana do wzrostu i nie będzie podlegała częstym wahaniom ani w górę, ani w dół, ponieważ zbyt niska waga również nie jest korzystna dla zdrowia. Prawidłową wagę można obliczyć przy pomocy wskaźników BMI.
Zdrowa dieta
W zachowaniu zdrowia układu krwionośnego w znaczący sposób pomaga odpowiednia dieta. Najważniejszą zasadą jest ograniczenie tłuszczów oraz czerwonego mięsa, które odpowiedzialne są nie tylko za przyrost masy ciała, ale również za otłuszczenie serca oraz żył. Podstawą diety powinien stać się drób, chudy nabiał, warzywa i owoce, a także białka, które ulegają spalaniu w całości, bez odkładania się w ciele. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z tłuszczu, ponieważ on też jest niezbędny ciału, jednak warto zmienić go na oliwę z oliwek, olej kokosowy lub olej arachidowy. Są one bardziej wartościowe i mają więcej zastosowań niż zwykły olej.
Aktywność fizyczna
W procesie zapobiegania chorobom układu krążenia oraz w czasie ich leczenia niezwykle ważny jest ruch. Powinny się do tego stosować zwłaszcza osoby, których praca nie wymaga wysiłku fizycznego lub jest związana z długim siedzeniem. W takiej sytuacji 40 minut spaceru dziennie lub 30 – 40 minut ćwiczeń jest niezbędne. Można wykonywać je w domu lub chodzić na zorganizowany aerobik, na siłownię lub na basen, który jest bardzo dobrym sposobem na poprawienie kondycji całego organizmu oraz jego dotlenienie. Im częściej jest się aktywnym fizycznie, tym lepiej dla całego układu krążenia oraz układu odpornościowego.
Regularne badania
Konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań ciśnienia krwi, cholesterolu i wykonywanie morfologii przynajmniej raz na 2 lata. Powinny je wykonywać również osoby młode, ponieważ im wcześniej wykryje się nieprawidłowości, np. wysoki cholesterol, tym szybciej można je leczyć, a im szybsze będzie leczenie, tym większa szansa, że z drobnych dolegliwości nie rozwinie się poważniejsza choroba.