Jak pozbyć się wilgoci z auta?
Jak pozbyć się wilgoci z auta?
Wilgoć w samochodzie potrafi naprawdę napsuć krwi. Nie dość, że sprawia, iż czujemy się w aucie niekomfortowo, to na dodatek daje się ostro we znaki naszemu organizmowi. Jest wszak idealnym środowiskiem rozwoju chorobotwórczych organizmów, bardzo dla nas szkodliwych. Czujesz w swoim samochodzie nieprzyjemny zapach stęchlizny lub zgnilizny? Bardzo możliwe, że to też jest efektem działań wilgoci zalegającej we wszelkich zakamarkach. Aby dopełnić całości, warto również wspomnieć o zaparowanych szybach. Tak, tak, tutaj również należy się dopatrywać winy w wilgoci. Jak sobie z nią poradzić i skutecznie się jej pozbyć?
Pozbądź się rzeczy, które wchłaniają wilgoć
Jeżeli borykasz się z problemem nadmiernej wilgoci w aucie, sprawdź, czy sam nie jesteś sobie winien. Pozbądź się wszelkich miśków, poduszek i koców, które ją w sobie zatrzymują. Takie elementy łatwo chłoną wodę, nawet tę z powietrza, i magazynują ją na długi czas, nie mając nawet okazji wyschnąć. Wyjmij je z wnętrza auta i pozwól im wyschnąć na słońcu, a zobaczysz, jak wiele swojej wagi straciły. Tak, to była najzwyklejsza w świecie woda, która teraz wyparowała. Nie wkładaj ich oczywiście ponownie, bowiem za pewien czas znów będzie tak samo. Dobrze jest się zastanowić także nad wymianą dywaników, szczególnie w okresie zimowym. Zamiast grubych welurowych dywaników zainwestuj w gumowe, które znacznie lepiej sobie poradzą z butami oblepionymi śniegiem i błotem.
Przewietrz wnętrze
W jakiś cieplejszy dzień bądź w ocieplonym garażu otwórz wszystkie drzwi i pozwól wnętrzu się wywietrzyć. Jest to konieczne, jeśli zaczęły się rozwijać nieprzyjemne zapachy. Daj ciepłemu powietrzu zadziałać i wysuszyć wilgotne miejsca.
Użyj żwirku lub ryżu
W miejscach, w których znajduje się szczególnie dużo wody, a nie możesz jej wylać albo wycisnąć, rozsyp odrobinę żwirku dla kota lub ryżu. Są one bardzo higroskopijne i znakomicie wchłaniają wilgoć. Możesz zrobić sobie także specjalną sakiewkę z ryżem, którą umieścisz pod fotelem w niewidocznym miejscu. Będzie to twój własnoręcznie zrobiony pochłaniacz wilgoci. Wystarczy, że co jakiś czas wymienisz wkład w postaci ryżu i gotowe.
Używaj klimatyzacji
Powszechnie uważa się, że klimatyzacji używamy tylko w lecie, by ochłodzić powietrze. Niewiele osób jednak wie, że klimatyzacja oprócz chłodzenia, znakomicie wysusza powietrze. Włączaj ją regularnie, by pozbyć się wilgoci, zwłaszcza wtedy, kiedy borykasz się z problemem parujących szyb. Po chwili działania klimatyzacji po parze wodnej zalegającej na szybach nie będzie śladu. I po wilgoci również.