Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Wizyta u ginekologa dla zdecydowanej większości kobiet jest czymś bardzo stresującym. Dzieje się tak nawet w przypadku tych Pań, które nie debiutują w roli pacjentki tego specjalisty, ale największy strach pojawia się oczywiście u młodych dziewczyn, które muszą to przeżyć po raz pierwszy. To naturalne, iż szukamy wówczas informacji na temat przebiegu takiej wizyty oraz samego badania. Interesuje nas, o co będzie pytał ginekolog, czym będzie nas badał, jakie pytania powinnyśmy mu zadać. Nie zawsze jednak mamy możliwość lub odwagę porozmawiać na ten temat z kimś bliskim, na przykład z mamą lub starszą siostrą. Dlatego też ten poradnik pozwoli ci rozwiać twoje wątpliwości.
Wywiad
W pierwszej kolejności lekarz ginekolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, a przynajmniej powinien to zrobić, by zapoznać się z twoją historią zdrowia i choroby. Specjalista będzie chciał uzyskać od ciebie takie informacje, jak to, jakie choroby przebyłaś, czy miałaś przeprowadzane jakieś operacje lub zabiegi, jakie leki obecnie przyjmujesz albo przyjmowałaś ostatnio. Ginekolog możesz również poruszyć kwestie chorób przebytych w twojej rodzinie, a zwłaszcza tych, które dotykają kobiety. Dzięki temu będzie miał obraz ciebie jako pacjentki. Dodatkowo, lekarz przeprowadzi także wywiad ginekologiczny odnoszący się do twojej miesiączki (przypomnij sobie, kiedy była ostatnia) oraz współżycia. Dzięki tym informacjom, zwłaszcza zaś tej ostatniej, o zbliżeniach seksualnych, ginekolog będzie mógł zadecydować, w jaki sposób przeprowadzić badanie.
Badanie piersi
Podczas wizyty u ginekologa, zwłaszcza zaś tej pierwszej, powinno nastąpić badanie piersi. Lekarz ginekolog powinien sprawdzić, czy nie występują u ciebie żadne zgrubienia, grudki, zaczerwienienia czy inne niepokojące zjawiska. Być może będziesz na początku czuła się skrępowana, jednak nie bój się pytać o to, co lekarz dokładnie robi i zapamiętaj, w jaki sposób i gdzie cię dotyka. Dzięki temu będziesz mogła potem przeprowadzać co jakiś czas takie badanie samodzielne. Jeśli tylko poczujesz coś niepokojącego, od razu udasz się do lekarza i być może w ten sposób zapobiegniesz dalszemu rozwojowi choroby.
Badanie ginekologiczne
To ta część wizyty u ginekologa, której obawiamy się najbardziej, zwłaszcza jeśli jesteśmy na niej pierwszy raz. Badanie ginekologiczne przeprowadzane na słynnym fotelu ma na celu sprawdzenie twoich narządów płciowych zewnętrznych oraz wewnętrznych i ustalenie, czy wszystko jest w porządku. Odbywa się to w dwóch etapach. Najpierw ginekolog użyje wziernika, dzięki czemu będzie mógł dokładnie obejrzeć szyjkę macicy oraz ściany pochwy. Potem natomiast poprzez wsadzenie dwóch palców do pochwy i badanie drugą dłonią brzucha, lekarz oceni twoją pochwę, jajniki oraz macicę. Jeśli zaś jesteś dziewicą, lekarz palce wprowadzi przez odbyt, a nie pochwę. Może wydawać ci się to krępujące, jednak pamiętaj, że nawet jeśli nie współżyłaś, musisz zadbać o swoje zdrowie intymne.
Badanie USG
Ostatnim etapem badania ginekologicznego jest badanie USG. Powinno być ono przeprowadzane na każdej, corocznej wizycie kontrolnej. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, sonda może być wprowadzana przez pochwę albo przez odbyt. Jednakże jeśli jesteś dziewicą, raczej przeprowadza się po prostu USG jamy brzusznej, chyba że lekarz ma podstawy twierdzić, iż konieczne jest zastosowanie bardziej dokładanego badania.