O czym świadczą upławy?

O czym świadczą upławy?
Najpierw określmy, czym są upławy. Śluz z dróg rodnych jest wydzielany przez cały cykl miesiączkowy u kobiety. Zmienia się on jednak w zależności od fazy cyklu. Jeżeli odbiega od normalnego wyglądu w kwestii barwy, ilości oraz zapachu, wówczas możemy mówić o upławach. Upławy z reguły są objawem choroby. Każda wątpliwość musi zostać skonsultowana ze specjalistą. Aby umieć odróżnić śluz od upławów, przeczytaj poniższe wskazówki.
Jak zmienia się śluz podczas cyklu miesiączkowego?
Pierwsza faza cyklu charakteryzuje się suchością pochwy i prawie całkowitym brakiem wydzieliny z dróg rodnych. Śluz przypominający wyglądem białko jaja kurzego jest charakterystyczny dla drugiej fazy cyklu. W trzeciej fazie przyjmuje postać gęstej i przejrzystej wydzieliny. Czwarta faza to śluz z krwią. Znacząco mniejsza ilość śluzu jest wytwarzana u kobiet w okresie menopauzalnym, co związane jest ze zmianami hormonalnymi. Każde odstępstwo w wyglądzie śluzu powinno zostać skonsultowane z ginekologiem w celu wykluczenia choroby.
Zakażenie bakteryjne pochwy
Chorobę cechuje śluz podbarwiony krwią. Upławy mogą przybierać żółty kolor i nieprzyjemny zapach ryby. Jest to efektem zachwiania równowagi pomiędzy bakteriami w naturalnym środowisku pochwy. Zakażenie leczy się antybiotykami doustnymi lub dopochwowymi.
Grzybica pochwy
Upławy są białe i mają grudkowatą postać. Dodatkowymi objawami są swędzenie i pieczenie pochwy i sromu. Grzybicę wywołują drożdżaki, które namnażają się po osłabieniu organizmu, np. po antybiotykoterapii. Przyczyną choroby może być również chory partner seksualny. Przeciwko grzybicy zleca się środki grzybobójcze, które mogą być przyjmowane dopochwowo (kremy, globulki) lub doustnie (w formie tabletek).
Stan zapalny narządu rodnego
Tę chorobę charakteryzują upławy, które mogą być podbarwione krwią, żółte lub mleczne, przy czym kobieta odczuwa ból brzucha, ból podczas stosunków seksualnych, a dolegliwościom może towarzyszyć gorączka. Stan zapalny zwykle przenoszony jest drogą płciową, a leczony powinien być antybiotykami.
Nadżerka
Nadżerce towarzyszy normalnie wyglądająca wydzielina, lecz w znacznie większej ilości niż zwykle. Nadżerka jest to niewielki ubytek nabłonka w części pochwowej szyjki macicy. Jest skutkiem przewlekłych stanów zapalnych w pochwie, a także nieleczonych infekcji. W leczeniu wyróżnia się: elektrokoagulację, farmakoterapię i laseroterapię.
Rzęsistkowica
Powyższa choroba charakteryzuje się zielonożółtą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu, która może być również spieniona. Rzęsistkowica jest zakażeniem, do którego dojść może podczas stosunku płciowego, korzystania ze wspólnej toalety z chorym, a także podczas kąpieli w basenie. Chorobę leczy się lekami przeciwpierwotniakowymi, przy czym leczeni są oboje partnerzy seksualni.