Jak przygotować balkon na wiosnę?
Jak przygotować balkon na wiosnę?
Nawet najmniejszy balkon może stać się uroczym miejscem, zachęcającym do odpoczynku w wolnej chwili, jeśli będzie zadbany i ciekawie urządzony. Nie wymaga to wcale dużych nakładów, a efekt na pewno okaże się wart włożonych wysiłków. Uzyskamy dodatkową przestrzeń, gdzie można miło spędzić czas samemu albo w gronie znajomych. Najlepiej zająć się swoim balkonem, gdy minie zima, i przygotować go na nadchodzący sezon. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Zacznij od porządków
Balkon po zimie jest zakurzony i brudny, trzeba go zatem doprowadzić do porządku. Poza tym często wykorzystujemy miejsce na balkonie, aby pozbyć się z mieszkania niepotrzebnych rzeczy. Teraz jest pora, by zdecydować, co z nimi zrobić – odnowić i wykorzystać czy też po prostu wyrzucić. Zanim zaczniemy wiosenne porządki na naszym balkonie, musimy go opróżnić, a także zdjąć stare pojemniki na kwiaty.
Podłoga
Jeśli podłoga nie jest uszkodzona i prezentuje się w miarę możliwie, wystarczy ją starannie umyć. Woda z dodatkiem octu i mydła w płynie oraz dobra szczotka pokonają najgorszy brud. Jeśli jednak podłoże jest uszkodzone, trzeba coś z tym zrobić. Jeśli jest to stara wykładzina, łatwo ją wymienić. Jeśli mamy stare, popękane płytki ceramiczne, jest kilka możliwości. Wymiana pojedynczych płytek jest nieco mozolna, a wymiana całości może być kosztowna, zwłaszcza jeśli balkon jest duży. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie na płytkach gotowych drewnianych paneli przeznaczonych na balkony i tarasy. Drewnianymi płytami podłogowymi można także zastąpić wykładzinę. Poniesione koszta zrekompensuje nam piękny wygląd naszego balkonu.
Balustrada
Jeśli „ozdobą” naszego balkonu jest metalowa balustrada z obłażącymi warstwami farby, warto poświęcić trochę czasu, by ją odnowić. Zabezpieczamy podłogę i przystępujemy do pracy. Najpierw za pomocą drucianej szczotki i ewentualnie odpowiedniego środka chemicznego usuwamy starą farbę. Następnie czyścimy metal z pyłu i odtłuszczamy, po czym malujemy. Jeśli zrobimy to starannie, wystarczy na dłużej. Zaczynamy od farby antykorozyjnej, następnie podkładu, a dopiero potem kładziemy dwie warstwy farby dekoracyjnej. Trochę z tym zabawy, ale za to w następnym roku balustrada będzie nadal jak nowa.
Rośliny
Najważniejszym elementem naszego balkonu są oczywiście rośliny. Można je posadzić w skrzynkach stojących na podłodze (półce itp.) lub na balustradzie, wiszących doniczkach, ewentualnie ozdobnych misach – wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jak chcemy zaaranżować swój balkon. Rośliny pnące można rozpiąć na kratkach, które podzielą balkon na różne strefy. Pojemniki na rośliny trzeba na wiosnę starannie przygotować.
Odnawiamy skrzynki balkonowe
Plastikowe skrzynki, które zimą popękały, trzeba wymienić na nowe. Można zainwestować w pojemniki z systemem nawadniania albo zdecydować się na skrzynki drewniane zamiast z tworzywa sztucznego. Drewniane lepiej znoszą mrozy i możliwa jest ich konserwacja. Jeśli mamy już skrzynki drewniane, po zimie należy je odnowić. Usuwamy stare podłoże, myjemy skrzynki, a następnie starannie je suszymy i wietrzymy. Zabezpieczamy drewno przed wilgocią odpowiednim preparatem i malujemy pojemniki akrylową farbą do drewna (rozpuszczalną w wodzie).
Przygotowujemy podłoże dla roślin
Rośliny uprawiane na balkonie należy regularnie podlewać. Dlatego w skrzynkach trzeba koniecznie przygotować odpowiedni drenaż, aby rośliny nie stały w wodzie. Na dnie skrzynek, doniczek i mis układamy warstwę żwiru, drobnych kamyków, keramzytu albo potłuczonej ceramiki (na przykład starych potłuczonych doniczek). Następnie wypełniamy pojemniki odpowiednim podłożem dla roślin.