Jak przygotować lampion z papieru?
Jak przygotować lampion z papieru?
Lampiony, w dodatku papierowe, są piękne. Osobiście kojarzą mi się z krajami Orientu. Wiadomo – kwiaty wiśni, chińskie znaki i te sprawy. Papierowe lampiony są świetną ozdobą do naszych ogrodów. Bardzo ciekawie będą się prezentować zarówno powieszone w altanie, jak i porozwieszane na gałązkach drzew. Ta druga opcja jest według mnie jeszcze bardziej magiczna. Ze zwykłego, niewyróżniającego ogrodu można dzięki nim stworzyć miejsce niczym z bajki. Ozdobienie go lampionami przed planowanym grillem zagwarantuje ci zachwyt rodziny, znajomych – wszystkich zaproszonych osób. Co jest w tym wszystkim najważniejsze? Chyba to, że takie lampiony są niezwykle proste do wykonania. Oczywiście patrząc na nie, możesz mieć wrażenie, że zrobienie ich jest skomplikowane, ale to nieprawda. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci wykonać papierowe lampiony.
Do wykonania lampionów będą ci potrzebne:
Szablon
Często powtarzam, że szablon jest najważniejszy. Mając go, oszczędzamy czas, który w przeciwnym wypadku poświęcilibyśmy na szukanie odpowiedniego albo rysowanie go własnoręcznie. Ta ostatnia czynność może być odstraszająca dla wszystkich tych, którzy nie mają zdolności plastycznych. Tak się składa, że mamy dla ciebie gotowy szablon. Możesz go dowolnie pomniejszyć lub powiększyć, a potem wydrukować.
Odrysowywanie
Po wydrukowaniu i wycięciu szablonu, możesz zająć się kolejnym krokiem. Jest nim odrysowanie go na papierze ozdobnym. Gdy się z tym uporasz, dokładniej wytnij elementy lampionu.
Sklejanie
Z jednego boku wystaje paseczek. Nie odcinaj go przypadkiem. Będzie ci potrzebny do sklejenia całej konstrukcji. Nanieś na niego odrobinę kleju, a potem przyłóż do miejsca, które na szablonie oznaczone jest literą X.
Mulina
Przygotuj kawałek muliny o długości 50 cm. Zwiąż kilka razy jej koniec tak, by powstał taki wielki supeł. Potem zawiąż go tak, by znajdował się na górze nici.
Docinanie końcówek
Poprzecinaj zwisające końcówki muliny tak, by utworzyły coś na kształt pędzelka – większość papierowych lampionów ma takie zakończenie. Następnie nawiń ten kawałek muliny na igłę.
Początek zszywania
Na końcach szablonu znajdują się kółeczka. Teraz przebij igłą jedno z nich. Przebij się od strony zewnętrznej, czyli tej kolorowej do wewnętrznej – białej.
Zakończenie zszywania dołu lampionu
Przebijaj kółeczka po kolei, w żadnym wypadku nie losowo. Nitka musi być przeciągana od zewnątrz do wewnątrz. W ten sposób złączysz ze sobą spód lampionu. Gdy skończysz pracę nad nim, powinien wyglądać mniej więcej tak, jak ten na zdjęciu. Na zakończenie zrób guza wewnątrz lampionu. Dzięki temu zapobiegniesz przesuwaniu się kółeczek po mulinie oraz rozchodzeniu się konstrukcji na boki.
Zszywanie górnej części lampionu
Teraz możesz zająć się zszywaniem górnej części lampionu. Tym razem jednak będziesz nawlekać kółeczka od spodu, czyli od niezadrukowanej strony papieru.
Wiązanie guza na górze lampionu
Gdy zakończysz, zawiąż na zewnątrz guza, który zapobiegnie przesuwaniu się papieru. W tym celu możesz pomóc sobie, używając ołówka. Wystarczy, że będziesz nim przesuwać w prawo i w lewo. W ten sposób zrobisz guza dokładnie w tym miejscu, w którym chcesz.
Gotowy lampion
Góra lampionu powinna być zbliżona wyglądem do tego, który znajduje się na zdjęciu. Poszczególne krawędzie możesz dodatkowo ozdobić farbami albo długopisem, np. zawierającym brokat. Twój lampion jest już ukończony. Teraz możesz przejść do produkcji kolejnych.