Jak przygotować musującą kulę do kąpieli?
Jak przygotować musującą kulę do kąpieli?
W drogeriach można nabyć rozmaite atrakcyjne dodatki do kąpieli, w tym musujące kule. Są one jednak dość drogie i często zawierają wiele składników chemicznych. Jeśli chcemy, by używany przez nas produkt był naturalny i zdrowy, najlepiej wykonać go samodzielnie w domu ze sprawdzonych składników. Poza tym wykonane przez nas kule do kąpieli doskonale nadają się na prezent. Opakowane w celofan i przewiązane wstążeczką prezentują się pięknie i są bardzo atrakcyjne. Jak przygotować musującą kulę do kąpieli, dowiesz się z tego artykułu.
Kule najlepiej barwić na jednolity kolor, gdyż wielobarwne kule po rozpuszczeniu w wodzie często nadają jej barwę szarą.
Jeśli uzyskaliśmy zbyt sypką, za mało spoistą masę i nie możemy wyrobić z niej kul, nie powinniśmy jej wyrzucać. Po przesypaniu do plastikowych torebeczek otrzymamy pachnący piasek do kąpieli.
Przygotowanie do pracy
Zaczynamy od zgromadzenia niezbędnych składników i przyborów oraz przygotowania stanowiska pracy. Konieczna będzie miska do rozmieszania masy i rondelek do rozpuszczenia tłuszczu. Należy używać rękawiczek. Kule można formować ręcznie, warto jednak zaopatrzyć się w specjalne formy, dzięki którym uzyskamy gładkie, jednakowe kule.
Podstawowe składniki
Kule można przygotowywać na wiele sposobów, podstawowe składniki są jednak zawsze te same. Są to przede wszystkim soda oczyszczona (2 szklanki) i kwasek cytrynowy (1 szklanka). Oprócz tego potrzebujemy pół szklanki mąki ziemniaczanej (można użyć także mleka w proszku albo białej, czerwonej lub zielonej glinki) oraz pół szklanki rozpuszczonego tłuszczu (oleju i masła shea albo masła kokosowego). Trzeba także przygotować alkohol do spryskiwania.
Czego jeszcze warto użyć?
Aby kule były atrakcyjne i estetyczne, potrzebujemy jeszcze dodatkowych składników. Kule można zabarwić na wybrany kolor. Przydadzą się do tego barwniki spożywcze albo przeznaczone do farbowania jaj. Kule powinny także być pachnące. Możemy użyć olejków zapachowych i eterycznych lub aromatycznych przypraw. Wybór jest ogromny – nasze kule mogą pachnieć cytrusami, lawendą, cynamonem czy olejkiem różanym. Jeśli zdecydowaliśmy się na kwiatowy zapach, warto dodać do przygotowywanej masy płatki kwiatów, na przykład róż.
Jak przygotować kule?
Aby nasze kule się udały, trzeba je starannie przygotować. Dokładnie odmierzamy sypkie składniki, przesiewamy je przez sitko, aby nie było grudek, i starannie mieszamy. Następnie dodajemy rozpuszczony tłuszcz. Przedtem dodajemy do niego olejki zapachowe. Uzyskana masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Wyrabiamy ją, spryskując delikatnie alkoholem, aż stanie się plastyczna, a następnie formujemy kule.