Jak przygotować okonomiyaki?
Jak przygotować okonomiyaki?
Kuchnia azjatycka jest coraz popularniejsza, jednak mówiąc o niej, najczęściej myśli się o kuchni chińskiej. Jest to krzywdzące dla japońskich przysmaków, wśród których znane jest jedynie sushi, podczas gdy w Japonii można znaleźć prawdziwe kulinarne rarytasy. Nie wszystkie dania mogą przypaść do gustu obcokrajowcom, jednak jedno z nich z pewnością zadowoli każdego – jest to okonomiyaki.
Co to jest okonomiyaki?
Japońskie potrawy siłą rzeczy mają obco brzmiące nazwy. Z tego powodu zanim zacznie się przygotowanie dania, warto wiedzieć, czym ono właściwie jest. Okonomiyaki to rodzaj japońskich naleśników, placków z ciasta oraz różnego rodzaju składników. W zależności od regionu, pory roku lub nawet restauracji w ich skład wchodzą różne elementy, które mają stworzyć gruby placek pieczony na płaskiej blasze i polany sosem. Początkowo placek był popularny jedynie w okolicy Hiroszimy, obecnie jada się go w całej Japonii, a nawet poza nią.
Składniki na placek
Żeby przygotować prawdziwe japońskie okonomiyaki, bez modyfikacji, należy zadbać o odpowiednie składniki do jego wykonania. Są to:
* 200 g mąki pszennej,
* 200 ml wody,
* 100 g żółtego sera,
* 200 g kurczaka (wieprzowiny, krewetek albo boczku),
* 1/4 główki kapusty pekińskiej lub białej,
* 1 jajko,
* 1 łyżka posiekanej cebuli,
* por,
* wodorosty nori,
* szczypiorek,
* sól,
* pieprz,
* majonez.
Do polania okonomiyaki przed podaniem można użyć gotowego, kupnego sosu – sojowego albo worcester – dostępnego w każdym supermarkecie albo wykonać sos samodzielnie. Do jego wykonania potrzebne są:
* 2 łyżki ketchupu,
* 2 łyżki sosu sojowego,
* 2 łyżki octu,
* 3 łyżki cukru,
* 1 łyżka słodkiego wina.Pierwszy etap
Mąkę, wodę oraz jajko należy zmieszać lub zmiksować ze sobą, tworząc gładkie ciasto. Po wymieszaniu odstawić je na bok i poszatkować umytą kapustę na niewielkie paski, a następnie wrzucić ją do ciasta. Cebulę drobno posiekać, natomiast ser zetrzeć na tarce. Oba składniki również wsypać do miski z ciastem i dokładnie wymieszać. Dodać sól i pieprz, aby całość uzyskała wymagany smak.
Drugi etap
Patelnię albo blachę, jeżeli ma się taką, rozgrzać, smarując ją wcześniej tłuszczem, po czym wylać na nią ciasto przy pomocy chochelki. Na skwierczący naleśnik należy nakładać wybrany rodzaj mięsa, pokrojony w paski. Przypiekać przez chwilę, po czym obrócić jednym, sprawnym ruchem. Smażyć aż do uzyskania złocistego koloru z obu stron.
Trzeci etap
Placek zdjąć z patelni na talerz i posmarować majonezem, a następnie posypać poszatkowanymi lub pociętymi na kawałki wodorostami. Polać wybranym sosem i podawać jeszcze ciepły.