Jak przyzwyczaić dwulatka do mycia zębów?
Jak przyzwyczaić dwulatka do mycia zębów?
Mycie zębów to czynność bardzo zwyczajna, codzienna – przynajmniej taka jest z perspektywy dorosłego. Dla dziecka może być nieprzyjemnym przymusem, do którego jest nakłaniane codzienne. Niektóre maluchy odnajdują przyjemność w szczotkowaniu uzębienia i robią to chętnie, inne podczas każdej próby wszczynają awanturę. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po skuteczniejsze metody niż proszenie lub ostre nakazy.
Wybór szczoteczki
Zdarza się, że rodzice uważają, że ich dwuletnie dziecko nie ma jeszcze własnej woli i nie potrafi podejmować decyzji. Jest to pewien błąd, ponieważ drobne wybory ucieszą malucha, wprowadzając w jego umysł poczucie dumy, że sam wybrał. Warto to wykorzystać, wybierając się z dzieckiem na zakupy do sklepu z asortymentem kosmetycznym. Niech dziecko samo wybierze sobie 2 szczoteczki do zębów. Następnie podczas wieczornego lub porannego mycia niech samo zdecyduje, którą szczoteczką umyje zęby. Możliwość wyboru odwróci uwagę od nielubianej czynności.
Samodzielne szczotkowanie
Dwulatek nie jest jeszcze bardzo sprawny w wykonywaniu wszystkich czynności, nie oznacza to jednak, że trzeba wyręczać go w myciu zębów. Najlepiej pozwolić mu robić to samodzielnie, mimo że nie robi tego jeszcze niezwykle dokładnie albo tak, jak rodzice chcieliby, żeby wyglądał ten proces. Trzeba pamiętać, że maluch dopiero się uczy, ale samodzielne mycie ząbków pozwoli mu na szybszą naukę. Dodatkowo warto chwalić dziecko, że poradziło sobie wyśmienicie, że każdego dnia wychodzi mu to coraz lepiej.
Można również umówić się z maluchem, że rano myje zęby sam, a wieczorem zęby myje mu mama.
Wzajemne mycie zębów
Dziecko może poczuć się zachęcone do mycia zębów i polubić tę czynność, jeśli od czasu do czasu rodzic pozwoli mu umyć swoje zęby. Warto zaproponować, że najpierw mama lub tata myje zęby jemu, a następnie ono rodzicom. Dzięki temu maluch będzie miał poczucie, że pomaga rodzicom tak, jak oni jemu, wykonując tę samą czynność.
Obserwacja zębów
Niech dziecko obserwuje zęby. Można postawić je na taborecie przed lustrem i zachęcić do obserwowania zębów zarówno podczas mycia, jak i po myciu. Wspólnie z nim warto otworzyć szeroko usta sprawdzając, czy wszystkie zęby są czyste i nie ma pomiędzy żadnych resztek jedzenia. Dobrym pomysłem jest również wzajemne oglądanie swoich ust. Po umyciu i wypłukaniu zębów z piany z pasty można poprosić dziecko o otworzenie ust, żeby sprawdzić, jak wygląda uzębienie. Po sprawdzeniu należy otworzyć swoje usta, żeby dziecko mogło sprawdzić, czy są czyste. Spowoduje to, że dziecko nie będzie uważało myca zębów za nieprzyjemną praktykę, której tylko ono jest poddawane.