Jak radzić sobie w przypadku kłopotów z woreczkiem żółciowym?
Jak radzić sobie w przypadku kłopotów z woreczkiem żółciowym?
Pęcherzyk żółciowy, potocznie nazywany woreczkiem żółciowym, to organ, który magazynuje żółć wyprodukowaną przez wątrobę. Żółć jest nam potrzebna do trawienia tłuszczy. Ciężkostrawna dieta jest głównym wrogiem tytułowego narządu. Najczęstszymi chorobami pęcherzyka żółciowego są wszelkie stany zapalne i kamica żółciowa. Ból brzucha pojawiający się z reguły po jedzeniu w żadnym wypadku nie może być bagatelizowany. Wczesne stadium choroby pozwala na bezinwazyjne jej leczenie.
Jak rozpoznać, że to woreczek żółciowy
Chory woreczek żółciowy przez długi czas nie daje konkretnych objawów. Im wcześnie jednak zdiagnozujemy źle funkcjonujący organ, tym większe mamy szanse ustrzec się przed kamicą żółciową i w konsekwencji przed usunięciem woreczka żółciowego. Należy być więc wyczulonym na poniższe objawy:
* po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku (smażonego, tłustego lub mocno słodkiego) pojawia się ucisk pod prawym żebrem, mogący promieniować do prawej łopatki.
* uciskowi może towarzyszyć kłucie, odbijanie i wzdęcia.
* podczas ataku mogą pojawić się wymioty z domieszką żółci.
* w ustach można odczuwać goryczkę.
Atak woreczka żółciowego niejednokrotnie następuje po wzmożonym wysiłku fizycznym.Co jeść, a czego unikać?
Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym jest niezwykle istotna. Podczas kurczenia się woreczka wydziela on żółć. Przy nadmiernym kurczeniu wydalana jest zbyt duża ilość żółci, doprowadzając do silnych dolegliwości. Najkorzystniejsze jest w takim przypadku przejście na lekkostrawną dietę. Wskazane jest jedzenie chudego mięsa, ryb pieczonych w folii, drobnych kasz, ryżu, drobnych makaronów, warzyw, owoców, naturalnych jogurtów o niskiej zawartości tłuszczu oraz chudego nabiału. Podczas diety należy pamiętać o tym, czego nie wolno spożywać, są to: smażone ryby i mięso, smalec, majonez, tłuste wędliny, ciasta, czekolada, ser żółty, tłusty nabiał, piwo oraz alkohol.
Główna zasada
Jeżeli masz problemy z woreczkiem żółciowym, pamiętaj o lekkostrawnym śniadaniu. Kiedy jesteś na czczo, pęcherzyk zawiera mało kwasów żółciowych i dużą ilość cholesterolu, z którego mogą tworzyć się kamienie.
Co pomaga?
W apteczce osób z dolegliwościami źle funkcjonującego woreczka żółciowego powinny znaleźć się preparaty żółciopędne i rozkurczowe. W przypadku ataku należy zażyć Nospę. Można zrobić sobie dodatkowo ciepły okład na brzuch. Regularnie można stosować preparaty ziołowe takie jak: dziurawiec, mniszek lekarski i karczoch. Preparaty wspomagające wydzielanie żółci, np. Artecholin, należy przyjmować przez 2 tygodnie po ataku woreczka.