Jak rozmawiać z córką o miesiączce?
Jak rozmawiać z córką o miesiączce?
Dorastanie to okres wielkich przemian fizycznych i psychicznych. Może zacząć się już około 10 roku życia, a skończyć około 17. Ostateczną oznaką dojrzałości płciowej u dziewczynek jest pojawienie się miesiączki. Wcześniejsze, takie jak pojawienie się włosków łonowych, pod pachami czy powiększenie piersi dowodzą, że system hormonalny zaczął pracować.
Kiedy może pojawić się pierwsza miesiączka?
Przeciętnie dzieje się to około 12 roku życia. Niemniej jednak przedział, w którym może się ona pojawić, to wiek 10 – 16 lat. Twoja córka równie dobrze może być pierwszą w klasie dziewczynką lub ostatnią, która zaczęła miesiączkować. Z uwagi na to, że dziewczynki w tym wieku potrafią poważnie krzywdzić się uwagami, rozmowa o pierwszej miesiączce powinna mieć miejsce, zanim ona wystąpi, aby dziecko było spokojne i wiedziało, co tak naprawdę znaczy mająca pojawić się miesiączka.
Tylko nie, jak w szkole
Rozmowa matki z córką na tytułowy temat powinna wyglądać tak, jak każda inna. Proponuję dużo naturalności, fachowe, jednak bez popadania w skrajność nazewnictwo i wielką wyrozumiałość. Z reguły dziewczynki, u których nie pojawiła się jeszcze miesiączka, nie mają większej ochoty na rozmowę o niej. Poważniejsza rozmowa ma miejsce zazwyczaj dopiero w chwili jej pojawienia się.
Gratulacje
Bardzo istotne jest pogratulowanie małej damie. Tym bardziej, gdy do pierwszej miesiączki dojdzie w wieku poniżej 13 roku życia, kiedy większość dziewczynek w ogóle się jej nie spodziewa. Uzmysłowienie dziewczynce tematów związanych z fizjologią kobiety pozwoli na uspokojenie w obliczu nowego, które ją spotkało. Przy tej okazji można poruszyć również temat chłopców i ich cech dojrzewania, np. mutacji głosu.
Co powiedzieć?
Dziewczynce należy wytłumaczyć, że na początku miesiączki nie będą regularne i zbyt obfite. To uspokoi ją w przypadku, gdy kolejna nastąpi w przeciągu krótkiego czasu lub znacznie później. Przekaż również podstawową wiedzę na temat stosowania podpasek i higieny w czasie miesiączki. Jeżeli pierwszą rozmowę będziesz mieć już za sobą, pomyśl o kolejnej, w której przedstawisz córce kwestię seksualności i ciąży. Nie musisz obawiać się, że będzie to dla niej nowość. Pewne wiadomości zdobywa również w szkole. Rozmowa z rodzicem to jednak co innego, dziecku łatwiej jest się otworzyć i o cokolwiek zapytać.
Jeżeli nie umiesz
Jeżeli masz wewnętrzne opory wobec rozmowy z córką, podsuń jej fachową literaturę. Jej niepokój względem dojrzewania może poważnie wpłynąć na kontakty z rówieśnikami, naukę w szkole i zachowanie w domu.
Czy iść do ginekologa?
Nie ma potrzeby iść z córką do ginekologa po wystąpieniu pierwszej miesiączki, zwłaszcza że pierwsze miesiączki są nieregularne i w większości bez jajeczkowania. Oczywiście jeżeli córka domaga się porady lekarskiej, ustal termin wizyty z zaufanym specjalistą.