Jak samemu odnowić swój pokój?
Jak samemu odnowić swój pokój?
Samodzielne odnowienie własnego pokoju daje mnóstwo satysfakcji. Oszczędzimy sporo pieniędzy (usługi malarskie są kosztowne), wykonamy pracę solidnie i we własnym tempie, co mniej zdezorganizuje nam życie. Warto też opanować nowe umiejętności. Jak samemu odnowić swój pokój, dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli są wyraźne oznaki, że farba nie jest dobrze związana ze ścianą, a jej nie usuniesz, po pomalowaniu nowa powłoka będzie się łuszczyć i odpadać.
Przygotowanie do pracy
Odnawiania pokoju nie zaczynamy od odsunięcia mebli i malowania ściany wałkiem. Może to ładnie wygląda w reklamach, ale niestety tak nie działa. Do pracy trzeba się odpowiednio przygotować, a wtedy efekt zaskoczy także wykonawcę. Po pierwsze należy sprawdzić, jaką farbą pomalowano kiedyś twój pokój. Jeśli jest to farba klejowa, trzeba będzie ją zeskrobać. Natomiast jeśli masz do czynienia z emulsją, oceń jej stan. Jeśli łuszczy się, pęka i odpada, skrobanie również cię nie ominie. Farbę można pozostawić, jeśli przyklejony kawałek taśmy malarskiej, szybko oderwany, nie uszkadza powłoki. Kiedy oceniłeś już stan ścian swojego pokoju, obejrzyj jeszcze stolarkę okienną (gdy okna są drewniane, najprawdopodobniej masz jednak okna plastikowe) oraz drzwi i futryny. Obejrzyj również kaloryfery. Sprawdź, czy elementy te będą wymagały pomalowania.
Materiały i narzędzia
Wybierz kolor farb do swojego pokoju. Przejrzyj oferty różnych producentów i zdecyduj się na wyroby określonej marki. Poszukaj oferty korzystnej cenowo, farby sporo kosztują. Oblicz, ile materiału będziesz potrzebował, pamiętając o tym, że pokój będziesz malował dwa razy. Na stronach producentów farb są odpowiednie kalkulatory, które ci w tym pomogą, musisz jednak znać wymiary swojego pokoju. Musisz jeszcze zdobyć narzędzia malarskie – może uda ci się je pożyczyć, ale na pewno część będzie trzeba dokupić. Będą ci potrzebne oprócz farb taśma i folia malarska, szpachelka, pędzle płaskie o różnej szerokości oraz pędzel „kaloryferowiec”, mały i duży wałek malarski z uchwytem oraz kuweta. Jeśli nie masz jak zdobyć drabiny, postaraj się o uchwyt teleskopowy do wałka, wtedy dosięgniesz sufitu, stojąc na podłodze.
Przygotowanie do malowania
Włóż swoje rzeczy do pudeł i przesuń meble na środek pokoju, a następnie zabezpiecz folią malarską. Zabezpiecz taśmą również listwy przypodłogowe i przykryj podłogę. Jeśli ściany wymagają skrobania, namocz je lekko i szpachelką usuń starą farbę. Staraj się nie porysować ścian. Uzupełnij szpachlą gipsową ubytki, a po wyschnięciu przeszlifuj delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Odkurz ściany i przystąp do malowania. Ściany, które nie wymagają skrobania, wystarczy odkurzyć i zmyć z nich plamy.
Do czego służy taśma malarska?
Samoprzylepna taśma malarska służy do tego, by zasłonić te miejsca, których nie chcemy zamalować farbą. Trzeba sprawdzić na opakowaniu, jak długo taśma może pozostawać na ścianie. Jeśli to zaniedbamy, podczas jej odrywania możemy uszkodzić świeżo pomalowane powierzchnie. Taśma służy do zabezpieczania listew przypodłogowych, ram okiennych, futryn drzwi, gniazd i włączników. Można nią umocować folię malarską. Taśmy używamy również do odcinania fragmentów pomalowanych różnymi kolorami, na przykład ścian i sufitu. Za pomocą taśmy malarskiej można pomalować na ścianie ciekawe wzory, na przykład pasy.
Malowanie sufitu
Sufit malujemy wałkiem w kierunku od okna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy kładziemy drugą. Staramy się zmienić kierunek malowania, żeby wyrównać ewentualne niedoskonałości. Po pomalowaniu sufitu zdejmujemy od razu taśmę malarską, oddzielającą go od ścian. Kiedy sufit dobrze wyschnie, znowu naklejamy taśmę, przymocowując ją starannie na styku sufitu ze ścianą (żeby farba, którą pomalujemy ściany, nie podeszła pod taśmę i nie zniszczyła efektu odcięcia). Pozostałej części taśmy nie dociskamy za mocno. Po pomalowaniu ścian taśmę delikatnie zdejmujemy i pędzelkiem artystycznym uzupełniamy ewentualne ubytki.
Malowanie ścian
Jeśli zdecydowałeś się na użycie gruntu, przygotuj go odpowiednio (grunt trzeba prawdopodobnie rozcieńczyć) i pomaluj ściany wałkiem albo dużym pędzlem ławkowcem. Po wyschnięciu podkładu przechodzisz do malowania farbą dekoracyjną. Na ogół maluje się dwukrotnie. Nigdy nie maluj więcej niż jedną ścianę naraz. Zasada jest taka, by nowy pas farby kłaść na styku z pasem już pomalowanym, ale jeszcze nie wyschniętym, by nie powstawały smugi. Zaczynasz malowanie od narożników ściany, styku z sufitem i pasa nad listwą przypodłogową. Następnie malujesz wnęki okienne, ścianę nad kaloryferem, okolice futryn, gniazdek, włączników, lampy sufitowej. Używasz do tego pędzli płaskich i kątowych lub małego wałka. Pozostałą powierzchnię ściany malujesz dużym wałkiem. Przy powtórnym malowaniu zmieniaj kierunek, by starannie i równomiernie pokryć ścianę (pierwsze malowanie na przykład w kierunku pionowym, drugie – ruchami poziomymi).
Czynności końcowe
Kiedy pokój będzie już pomalowany, zdejmij taśmy i folie malarskie i zmyj plamy farby. Następnie umyj starannie narzędzia malarskie. Teraz możesz ustawić z powrotem swoje rzeczy i cieszyć się odnowionym wnętrzem.