Jak skutecznie leczyć afty?
Jak skutecznie leczyć afty?
Afty to bolesne owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej. Spowodowane są dostającymi się tam zanieczyszczeniami oraz bakteriami, które korzystają z wilgotnego środowiska. Ich rozwój następuje szybko i często wieczorem jednego dnia nie ma ich jeszcze, a następnego dnia już są i przeszkadzają w myciu zębów, piciu oraz jedzeniu. Pojawiają się przede wszystkim na policzkach, pod językiem oraz na dziąsłach, lecz niezależnie od miejsca konieczne jest ich zwalczanie.
Korzystne płukanki
Płukanki ziołowe są od wielu lat dobrym sposobem na radzenie sobie z wieloma problemami. Jeżeli pojawią się afty, wówczas warto przygotować napar z rozmarynu albo z mirry. Wystarczy 1 łyżeczka i 1/2 szklanki wody oraz 10 minut na zaparzenie specyfiku. Po jego odcedzeniu i ostygnięciu do temperatury ciała można rozpocząć płukanie. Nie powinno być ono przesadnie energiczne, żeby nie powodowało dodatkowego bólu. Zabieg warto powtarzać 3 – 4 razy dziennie.
Okład z lodu
Czasami trudno się zorientować, że w jamie ustnej rozwijają się afty, choć osoby, które miały z nimi już do czynienia, zazwyczaj potrafią rozpoznać ten moment. W takiej sytuacji najlepiej od razu sięgnąć po kostkę lodu z zamrażalnika i przyłożyć ją do newralgicznego miejsca. Może to trochę boleć, jednak skutecznie sparaliżuje proces rozwoju owrzodzenia. Powtarzać, gdy tylko znów poczuje się ból lub pieczenie.
Soda i proszek
Kiedy afty pojawią się na ściankach policzków albo w innym miejscu jamy ustnej, warto od razu sięgnąć po sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Należy 1/2 łyżeczki wybranego specyfiku zmieszać z wodą tak, żeby powstała gładka pasta. Gdy przybierze ona taką konsystencję, można nałożyć ją na afty. Może lekko piec, jednak jest to charakterystyczne dla mikstury oraz zabójcze dla owrzodzenia. Powtarzać 3 razy dziennie, aż do zniknięcia aft.
Płukanie solą
Sól ma działanie antybakteryjne, więc nadaje się bardzo dobrze do pokonywania wszelkich zakażeń w jamie ustnej oraz do leczenia bólów gardła. Przygotowanie płukanki jest bardzo proste. Wystarczy 1 szklanka ciepłej wody i 1 łyżeczka soli. Sól należy wymieszać w wodzie tak, aby została przez nią całkowicie wchłonięta, a następnie płukać jamę ustną kilkoma niezbyt mocnymi ruchami. Zabieg może powodować szczypanie oraz pozostawić słony smak w ustach, ale jest bardzo skuteczny, zarówno w przypadku już istniejących aft, jak i dopiero rozwijających się.
Higiena i dieta
Po pojawieniu się aft trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Im lepiej się dba, tym szybciej można pozbyć się niechcianych niespodzianek w ustach. Oznacza to codzienne mycie zębów pastą zwalczającą bakterie oraz płukanie ust. Należy dbać również o czystość dłoni, myć je po powrocie z podwórka, po wyjściu z toalety, żeby nawet przypadkiem nie wprowadzać do ust zanieczyszczeń. Dodatkowo warto wzbogacić dietę o witaminy i minerały, których braki sprzyjają pojawieniu się aft. Są to witaminy z grupy B, witamina A, witamina E oraz cynk.