Jak skutecznie uprawiać agrest?
Jak skutecznie uprawiać agrest?
Agrest rośnie na terenie Europy, Azji i Afryki. Brane pod uwagę jako całość, jego owoce są kwaśne, przez co często traci zainteresowanie ludzi i dziczeje. Nie należy jednak zapominać, że miąższ jest naprawdę słodki. Agrest nie należy ani do trudnych w uprawie, ani wymagających krzewów. Może rosnąć w pobliżu krzaków porzeczki, gdyż są ze sobą spokrewnione, lub sam. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które przydadzą ci się przy uprawie agrestu.
Wybór odmiany
Zanim kupisz konkretny krzew agrestu, zorientuj się w jego odmianach. Dzięki temu dobierzesz krzak, który idealnie wkomponuje się w warunki dostępne w twoim ogrodzie lub na działce.
Wybór stanowiska
Posadź agrest na stanowisku zacienionym, przewiewnym. Właśnie w takich miejscach będzie rósł i owocował najlepiej.
Przygotowanie stanowiska
Zanim posadzisz agrest, zadbaj o to, by gleba była żyzna i by nie rosły tam żadne chwasty. Powinieneś nawieźć ziemię około miesiąc przed sadzeniem, używając w tym celu np. kompostu.
Sadzenie
Idealną porą na zasadzenie agrestu jest wczesna wiosna lub druga połowa października. Dołek powinien być niewiele większy od bryły korzeniowej, wystarczy taki, w którym swobodnie rozłożysz korzenie. Następnie włóż krzew do dołka i zacznij powoli zasypywać korzenie. Kolejne rośliny musisz posadzić w co najmniej metrowym odstępie. Jeżeli wybrałeś odmianę pienną, musisz najpierw umieścić w dołku palik, a potem roślinę. W przeciwnym przypadku możesz uszkodzić korzenie.
Cięcie
Agrest powinieneś przycinać niedługo po posadzeniu, na wiosnę. Musisz przycinać go nad pierwszym, drugim lub trzecim oczkiem, tak by pąk, nad którym tniemy, szedł na zewnątrz. W następnych latach będziesz musiał usuwać wszystkie chore pędy. Jeśli chcesz zagęścić swój krzew, przycinaj wszystkie pędy na wysokość ok. 30 – 40 cm. W kolejnych latach staraj się przycinać go tak, by w większości składał się z jednorocznych pędów.
Nawożenie
Pod względem nawożenia agrest nie jest zbyt wymagającą rośliną. Ważne, żebyś pamiętał o tym, by na wiosnę używać nawozów azotowych, a jesienią potasowych i fosforowych.