Jak uprawiać arbuzy w swoim ogrodzie?
Jak uprawiać arbuzy w swoim ogrodzie?
Jeszcze do niedawna nie było odmian arbuzów, które można było uprawiać w strefie umiarkowanej. Obecnie mieszanki są odporne na więdnięcie spowodowane zagnieżdżeniem się w korzeniach roślin grzybów charakterystycznych dla klimatów chłodniejszych. W Polsce możesz uprawiać dwie odmiany: „Złoto Wolnicy” o dużych owocach i wcześniejszą odmianę „Rosario”. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o uprawie arbuzów.
Kilka faktów
Arbuzy wymagają jak najwięcej światła słonecznego, które ma ogromny wpływ na wzrost owoców. Potrzebują również odpowiednich temperatur. Jeżeli chcesz posadzić te rośliny, zrób to dwa tygodnie po terminie ostatnich mrozów. Mają bardzo delikatne pędy i taka „zimna Zośka” może im bardzo zaszkodzić. Mogą rosnąć w glebie o odczynie od 5,0 do 6,8 pH. Jak większość roślin, arbuzy są zapylane przez owady, a owocują raz w roku.
Nawożenie
Żeby pomóc arbuzom w owocowaniu, musisz używać nawozów o dużej zawartości fosforu. Im większe są pnącza, tym więcej produkują cukru. Dlatego rośliny o dużych pnączach mają słodsze owoce. Jeżeli wyhodujesz rośliny o słabych pnączach, musisz spodziewać się gorszych arbuzów – małych, gorzkawych, ogólnie niesmacznych. Najlepiej będzie, jeśli kupisz dwa rodzaje nawozu i je połączysz. Możesz również kupić taki, który będzie zawierał bardzo dużo fosforu. Taka mieszanka sprawdzi się przy sadzeniu i wczesnej fazie wzrostu roślin. Nawóz zawierający dużo azotu służy podtrzymaniu wzrostu pędów. Powinieneś podsypać nim swoje arbuzy od miesiąca do dwóch po posadzeniu. Pamiętaj o tym, żeby rośliny sadzić w odległości ok. 1 metra od siebie. Dzięki temu duże pnącza będą mogły się spokojnie rozrastać. Jeżeli posadzisz rośliny zbyt blisko siebie, owoce będą małe lub wcale nie doczekasz się zbiorów.
Podlewanie
Pamiętaj o tym, że rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody. Jeżeli będziesz podlewać je zbyt rzadko, wejdą w fazę stresu. Zestresowane arbuzy nie rosną ani nie zawiązują owoców. Poprzez nadmierne nawadnianie zaczynają opadać z braku odpowiedniej ilości tlenu. Musisz więc regularnie sprawdzać wilgotność podłoża i w razie potrzeby znowu je podlewać. Ziemia na poziomie 2,5 – 5 cm powinna być sucha pomiędzy kolejnymi podlewaniami.
Pielęgnacja
Arbuzy to rośliny, które poza odpowiednią wilgotnością podłoża potrzebują dwóch rzeczy: dużej ilości światła słonecznego i ciepła. Wyższą temperaturę przy glebie możesz uzyskać, stosując przezroczystą ściółkę wykonaną z plastiku. Dzięki niej uzyskasz temperaturę o 10 stopni wyższą niż w razie upraw bez niej. Stosując taką nakładkę, możesz doczekać się zbiorów nawet o trzy tygodnie wcześniej. Owoce nie tylko wcześniej będą nadawały się do zjedzenia, ale przy okazji będą o wiele większe i słodsze. Arbuzy należą do roślin, które nie potrafią konkurować z chwastami o wodę i światło słoneczne. Musisz więc pamiętać o systematycznym pieleniu. Pamiętaj jednak, by usuwać chwasty delikatnie, by nie naruszyć korzeni arbuzów. Arbuzy to rośliny, które raczej nie są atakowane przez szkodniki, jednak dwa gatunki grzybów, Verticillium i Fusarium, mogą się rozwinąć, jeśli sadzisz rośliny w miejscu, które było często przeznaczane pod uprawę tych roślin. Jeżeli twoje sadzonki umierają w środku lata, musisz pamiętać o wybraniu na przyszłość odporniejszych gatunków roślin oraz zmianie miejsca ich uprawy.
Czas kiełkowania
W zależności od warunków atmosferycznych, twoje rośliny mogą rozwijać się szybciej lub wolniej. Oto przybliżony czas kiełkowania arbuzów w różnych temperaturach:
* 12 dni przy temperaturze 20°C,
* 5 dni przy temperaturze 25°C,
* 4 dni przy 30°C,
* 3 dni przy temperaturze 35°C.