Jak usunąć z ubrań zapach stęchlizny?
Jak usunąć z ubrań zapach stęchlizny?
Jeśli ubrania przechowywane są w wilgotnym, źle wentylowanym pomieszczeniu, przechodzą nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Wystarczy włożyć wilgotne ubrania do szafy, pozostawić nierozwieszone pranie w pralce przez dłuższy czas, rozwiesić dużo mokrych ubrań w ciasnej łazience lub zanieść niepotrzebną odzież do piwnicy, by pojawił się ten zapach. Pozbyć się go jest dość trudno, ale jest to możliwe. Jak usunąć z ubrań zapach stęchlizny, dowiesz się z tego artykułu.
Przede wszystkim profilaktyka
Aby nie dopuścić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, trzeba odpowiednio konserwować i przechowywać odzież. Szafę należy opróżnić, umyć starannie wodą z octem i wywietrzyć. Wkładaj tam tylko suche i czyste ubrania, zawieś saszetkę zapachową i pamiętaj o regularnym wietrzeniu. Pranie wyjmuj z bębna od razu po zakończeniu cyklu pracy pralki. Nie wieszaj ubrań, zwłaszcza z grubszych tkanin, zbyt ciasno – aby wyschły i nie zadusiły się, muszą mieć przewiew. Mieszkanie powinno być nie za ciepłe, suche i regularnie wietrzone.
Soda oczyszczona
Soda doskonale pochłania różne zapachy, z zapachem stęchlizny też prawdopodobnie sobie poradzi. Możesz ją wykorzystać na kilka sposobów. Najprościej jest dodać kilka łyżek sody do prania. Można również rozpuścić sodę w wodzie i przed praniem wypłukać ubrania w takim roztworze. Następnie płuczemy je w czystej wodzie i pierzemy. Kolejna metoda wymaga użycia atomizera. Napełnij go wodą z dodatkiem sody i tym roztworem spryskaj ubrania przed upraniem. I jeszcze jeden sposób – włóż ubrania do dużej plastikowej torby, wsyp sodę (w zależności od tego, ile jest ubrań, więcej lub mniej) i mocno wstrząśnij, by proszek dostał się wszędzie. Pozostaw ubrania na kilka godzin, następnie wytrzep i upierz.
Ocet
Niezastąpiony w walce z nieprzyjemnymi zapachami jest ocet. Ubrania można namoczyć w wodzie z octem, a następnie uprać, albo dodać octu do prania. Aby nie pozostał z kolei zapach octu, można nastawić dodatkowe płukanie i użyć dobrego płynu do płukania tkanin, który zniweluje zapach octu.
Olejek sosnowy
Olejek sosnowy to kolejny środek skuteczny w walce z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Spryskujemy nim ubrania albo dodajemy kilka kropli olejku do prania.
Jak prać skutecznie?
Aby w czasie prania zniknął nieprzyjemny zapach, muszą być spełnione pewne warunki. Do prania używamy proszku, a nie płynu – detergenty w proszkach są skuteczniejsze. Używamy płynu do płukania o silnym zapachu. Pierzemy w jak najwyższej temperaturze – trzeba jednak stosować się do instrukcji producenta, żeby nie zniszczyć ubrań.
Co jeszcze możemy zrobić?
Ubrania suszymy w przewiewnym miejscu i wietrzymy, najlepiej na słońcu. Można użyć specjalnych substancji zapachowych do tkanin.
Co zrobić, jeśli zapach pozostał?
Jeśli zapachu stęchlizny nie udało się usunąć, trzeba niestety pozbyć się odzieży. Zapach nie jest jedynym problemem. Ubrania przechowywane w wilgotnych pomieszczeniach mogą zawierać zarodniki pleśni i grzybów, bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Koniecznie trzeba sprawdzić, w jakim stanie są ściany i fundamenty. Budynek można oczyścić i osuszyć, zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.