Jak usunąć z upranych rzeczy zapach stęchlizny?
Jak usunąć z upranych rzeczy zapach stęchlizny?
Kiedy uprane rzeczy zamiast świeżością pachną stęchlizną, to znaczy, że mamy problem. Musimy usunąć brzydki zapach, a także ustalić, dlaczego się pojawił, by sytuacja się nie powtórzyła. Na ogół łatwo sobie z tym poradzić, wystarczy użyć któregoś z wypróbowanych domowych sposobów. Jak usunąć z upranych rzeczy zapach stęchlizny, dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego nasze rzeczy pachną stęchlizną?
Przyczyną pojawienia się brzydkiego zapachu jest za każdym razem wilgoć. Sprzyja ona rozwojowi różnych pleśni, a to one właśnie odpowiadają za pojawienie się stęchłego zapachu. Jeśli zdarza się nam chować do szafy wilgotne ubrania, sami prosimy się o kłopoty. W zamkniętej szafie wilgoć nie ma jak odparować i odzież zatęchnie. Podobnie jeśli do pojemnika na pranie albo do bębna pralki włożymy rzeczy mokre lub wilgotne, na przykład ręczniki po kąpieli, i potrzymamy tam przez pewien czas. Takie rzeczy nawet po upraniu mogą niezbyt ładnie pachnieć.
Problem z praniem
Może się także zdarzyć, że przeznaczone do prania rzeczy są jak najbardziej w porządku, ale po praniu pachną stęchlizną. Na pewno tak się stanie, jeśli zapomnimy o naszym praniu albo nie mamy czasu i mokre rzeczy poleżą zbyt długo w pralce. Czasem uprana odzież – na przykład grubsza bluza czy sweter – zbyt długo schnie. Wtedy również zdążą rozwinąć się grzybki i uprane rzeczy będą pachniały stęchlizną. Może się także okazać, że przyczyną problemów jest sama pralka, która zwyczajnie wymaga konserwacji.
Jak usunąć zapach stęchlizny z odzieży?
Czasem wystarczy po prostu powtórzyć pranie. Warto oczywiście dodać pachnącego środka do zmiękczania tkanin. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po środki, dzięki którym nieprzyjemny zapach zniknie. Najbardziej znane i bardzo skuteczne są soda oraz ocet. Można posłużyć się specjalną sodą przeznaczoną do prania. Dodanie do prania octu również skutecznie zabija nieprzyjemne zapachy. Można także namoczyć pranie w wodzie z octem, a następnie uprać już normalnie. Dzięki temu uprane rzeczy nie będą pachniały ani stęchlizną, ani octem.
Wietrzenie też pomaga
Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się stęchlizny z ubrań jest wywietrzenie ich. Wysuszone na mrozie odzyskają świeżość, gdyż w tych warunkach grzybki i pleśnie giną. W porach roku, gdy temperatura nie spada poniżej zera, też możemy wykorzystać zimno – wystarczy umieścić odzież (oczywiście w foliowej torbie) w zamrażarce. Wiatr i słońce, zwłaszcza wiosną i latem, również nam pomogą. Najlepiej jednak nie dopuszczać do pojawienia się brzydkiego zapachu, dbać o odzież i nie wystawiać jej na działanie wilgoci.