Advertising
Zakumaj.pl

Jak utrzymać podłogę w mieszkaniu w czystości?

Opiekun artykułu: jakub
Jak utrzymać podłogę w mieszkaniu w czystości?

Jak utrzymać podłogę w mieszkaniu w czystości?

Czysta podłoga ma bardzo duże znaczenie dla estetyki wnętrza. Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie będzie ładnie wyglądało, jeśli na podłodze są plamy i smugi, jest zakurzona albo zabłocona. Dlatego podłogi trzeba często odkurzać i myć. Nie wystarczy jednak po prostu chwycić za odkurzacz czy mop. Podłogi wykonane są z różnych materiałów i rozmaicie wykończone, dlatego wymagają odpowiedniej konserwacji. Jeśli będziemy podłogi myli w niewłaściwy sposób, nie tylko będą brzydkie, ale możemy je także zniszczyć. Jak utrzymać podłogę w mieszkaniu w czystości, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • O czym należy pamiętać?

    Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie narzędzia. Podłogi czyści się na sucho i na mokro. Najpierw zawsze trzeba je odkurzyć. Ważne jest, by do danego typu podłogi dobrać właściwą szczotkę. Podłogi gładkie i podatne na zarysowania czyścimy szczotkami o miękkim włosiu, które nie nadają się na przykład do wykładziny dywanowej. Z kolei mop powinien mieć konstrukcję umożliwiającą bardzo dokładne wyżymanie, jeśli mamy go zastosować do mycia podłóg drewnianych. Najlepszy jest mop obrotowy, w którym można mokrą końcówkę odwirować. Zdecydowanie nie należy myć drewna mopem sznurkowym, który pozostawia bardzo mokrą powierzchnię. Do czyszczenia na sucho najlepiej wybrać mop z końcówką z mikrofibry, która doskonale zbiera kurz i brud.

  • Podłogi drewniane lakierowane

    Podłogi drewniane lakierowane

    Drewniane podłogi pokryte lakierem są dosyć trwałe, ponieważ lakier pokrywa drewno warstwą ochronną. Łatwo ją jednak uszkodzić w sposób mechaniczny (przesuwając meble czy chodząc po parkiecie w butach na szpilkach). Z lakierowanej podłogi trzeba starannie usuwać piasek, zamiatając ją lub odkurzając specjalną końcówką do sprzątania parkietów, wykonaną z miękkiego włosia. Można także ścierać podłogę mopem na sucho. Podłogi lakierowanej nie należy moczyć. Przecieramy ją jedynie wilgotną szmatką albo zmywamy dobrze wyciśniętym mopem (podłoga musi być sucha po dwóch minutach od umycia), ale nie należy tego robić zbyt często. Do wody można dodać środek do konserwacji podłóg drewnianych.

  • Podłogi drewniane woskowane

    Podłogi woskowane są odporne na wilgoć i łatwo można je naprawiać. Do mycia używamy wilgotnej ściereczki albo dobrze wyciśniętego mopa. Jeśli podłoga jest mocno zabrudzona, można zastosować rozcieńczony wodą denaturat (pół szklanki denaturatu na 4 litry wody). Raz na kilka miesięcy nakładamy specjalną pastę do parkietu i polerujemy podłogę.

  • Podłogi drewniane olejowane

    Podłogę olejowaną odkurzamy lub ścieramy mopem na sucho. Trzeba starannie usunąć z niej piasek, który rysuje powierzchnię. Można też myć podłogę dobrze wyciśniętym mopem (musi wyschnąć w ciągu dwóch – trzech minut). Po myciu można podłogę wytrzeć. Nie należy dodawać do mycia środków odtłuszczających. Olejowanie zachowuje kolor i fakturę drewna, dlatego podłoga jest matowa i nie należy jej nabłyszczać. Natomiast konieczne jest powtarzanie olejowania, najlepiej co pół roku. Można użyć oleju odpornego na zabrudzenia.

  • Podłogi z paneli

    Podłogi z paneli drewnianych i laminowanych nie lubią wody i piasku. Woda może spowodować pęcznienie i rozwarstwianie się paneli, piasek rysuje powierzchnię, która traci połysk. Do czyszczenia na sucho najlepszy jest mop z końcówką z mikrofibry. Można myć na mokro, ale bardzo starannie wyciśniętym mopem, najlepiej obrotowym. Podłogę myjemy zgodnie z kierunkiem układania paneli. Nie powinno się używać pieniących się środków do mycia, ponieważ pozostawiają smugi. Preparat do mycia paneli można przygotować samemu. Do butelki wlewamy po szklance wody, denaturatu spirytusowego i octu oraz 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Do mycia paneli laminowanych, które przyciągają kurz, warto używać jakiegoś środka antystatycznego. Jeśli na panelach są ślady po gumowych podeszwach, można je zetrzeć gumką do ołówka.

  • Podłogi kamienne

    Podłogi z kamienia są bardzo trwałe. Powierzchnia kamienia ma jednak pory i mikroszczeliny, w które może wnikać brud. Dlatego podłogi takie zazwyczaj się impregnuje. Podłogi kamienne zmywa się wodą z dodatkiem środka myjącego. Po umyciu i wyschnięciu podłogi można użyć specjalnych środków do konserwacji kamienia, które nabłyszczają powierzchnię oraz pogłębiają barwę i strukturę kamienia.

  • Podłogi z terakoty i gresu

    Podłogi z terakoty i gresu

    Podłogi z gresu i terakoty są odporne na wodę oraz zabrudzenie. Zmywamy je wodą z dodatkiem płynu do mycia podłóg. Nie należy stosować pieniących się środków, ponieważ pozostawiają smugi. Podłogi z połyskiem należy chronić przed zarysowaniami. Do mycia można używać mopa paskowego (do podłóg odpornych na zarysowania) albo mopa płaskiego z mikrofibry. Do czyszczenia fug można używać specjalistycznych środków albo posłużyć się domowymi sposobami. Fugi możemy czyścić amoniakiem lub pastą z wody i proszku do pieczenia.

  • Podłoga PCV i winylowa

    Podłogę z tworzyw sztucznych należy regularnie odkurzać. Starannie usuwamy piasek, który rysuje powierzchnię i powoduje zmatowienie podłogi. Zmywamy wodą z dodatkiem płynu do mycia podłóg. Można też użyć domowego sposobu i wykorzystać do mycia wodę pozostałą po ugotowaniu ziemniaków. Do nabłyszczania można zastosować olej zmieszany z octem w proporcji 1:1. Nie należy używać past do podłogi na bazie rozpuszczalnika, gdyż mogłyby zniszczyć powierzchnię. Ciemne ślady po butach usuwamy spirytusem.

  • Wykładzina dywanowa

    Wykładzina dywanowa

    Wykładzinę dywanową należy regularnie odkurzać oraz co pewien czas czyścić odkurzaczem piorącym. Można także czyścić wykładzinę za pomocą gąbki i preparatu do czyszczenia dywanów.

Popularne tagi
  • imprezy
  • mleko
  • święta
  • usuwanie plam z potu
  • polerowanie sreber
  • jaki myć ramy
  • generalne porządki
  • syntetyczne materiały
  • czarne ubrania
  • popiół
  • ślady z soli na butach
  • grzyb
  • chemia gospodarza
  • kabina prysznicowa
  • porada
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising