Jak wręczyć napiwek?
Jak wręczyć napiwek?
Dawanie napiwków bywa kłopotliwe, ponieważ często nie wiadomo, w jaki sposób to robić, kiedy, a przede wszystkim – jakie sumy dawać. W Polsce dawanie napiwków nie jest szczególnie rozpowszechnione i zostawia je ten, kto chce, nie ma żadnego przymusu w tej kwestii. Jednak w czasie wakacji, kiedy podróżuje się po całym świecie, warto pamiętać, gdzie jest to niepisany obowiązek, a gdzie sposób na obrażenie kelnera.
W USA
Łatwo zauważyć, choćby oglądając filmy, że Stany Zjednoczone to kraj napiwków, które są tam wręczane nie tylko w kawiarniach i restauracjach, ale również w taksówkach. Zazwyczaj suma napiwku, który powinno się pozostawić, to 15% z sumy do zapłaty, ale częściej daje się tam znacznie wyższą, sięgającą nawet 25%. Jeżeli nie zostawi się dodatkowej sumy, osoba obsługująca jest w stanie upomnieć się o nią. Podobnie dzieje się Kanadzie, Słowacji oraz w Czechach.
W Rosji i na Ukrainie
Kraje Europy Wschodniej, zwłaszcza Rosja i Ukraina, nie są krajami wymagającymi pozostawiania napiwków. Taksówkarz, przewodnik po mieście ani osoba oferująca inne turystyczne usługi nie będą dopominali się napiwku. Można go zostawić, lecz nie jest to konieczne. Jeżeli chce się go dać obsłudze restauracji za dobrze wypełnione obowiązki, można dać 10% z kwoty, którą płaci się za posiłek.
W Hiszpanii
Słoneczna Hiszpania jest chętnie odwiedzana przez turystów, ale wymaga od nich płacenia napiwków. Sami Hiszpanie nie dają żadnych, uważając, że to łapówka, jednak w otrzymywaniu ich od turystów nie widzą niczego złego. Zazwyczaj w restauracjach pozostawia się 5 – 10% sumy do zapłaty. To samo dotyczy hoteli, barów i kawiarni. Natomiast w taksówce napiwek to 15%.
We Włoszech
Włochy nie są wymagającym krajem w dziedzinie napiwków. Zwyczaj ten nie jest szczególnie rozpowszechniony, chociaż zdarzają się restauracje, które od razu doliczają do rachunku 10% sumy za obsługę. Jeżeli tego nie ma, można, lecz nie trzeba pozostawić 10% na stoliku. Jednak warto pamiętać, że kelner ani taksówkarz nie ma prawa domagać się napiwku. We Włoszech grożą za to nawet surowe kary.
W Tunezji
Ze względu na to, że Tunezja to często odwiedzany przez turystów kraj, warto wiedzieć, jakie są tam zwyczaje napiwkowe. Wypada dawać go kelnerom, pokojówkom, kierowcom na wycieczkach, portierom. Trzeba jednak pamiętać, że wsuwanie pieniędzy do kieszeni kogokolwiek będzie uznane za bardzo niestosowne, ponieważ Tunezyjczycy cenią sobie bardzo nietykalność osobistą.
Zasady wręczania napiwków
Dawanie napiwków powinno być przede wszystkim dyskretne. Nie należy afiszować się z tym ani gonić kelnera z odliczoną sumą. Można położyć pieniądze na osobnym talerzyku, a w przypadku płacenia kartą poprosić o doliczenie sumy napiwku do rachunku.