Zasady zachowania w towarzystwie
Zasady zachowania w towarzystwie
Wydawać by się mogło, ze zasady dobrego wychowania są naturalne i nie trzeba ich przypominać. Niestety, coraz więcej ludzi wydaje się nie zauważać, że nie wszystko można lub nie wszystko wypada w towarzystwie. W związku z tym warto od czasu do czasu przypomnieć, na czym polega dobre zachowanie podczas spotkań z innymi ludźmi.
Nie klnij
Podstawową zasadą w trakcie rozmowy z innymi, niezależnie od tego, czy są to osoby nowo poznane, czy już znane, jest brak wulgaryzmów w wypowiedzi. Osoba, która wplata je pomiędzy każde słowo niczym przecinek, zostanie od razu negatywnie odebrana jako niekulturalna, źle wychowana i nie warta zainteresowania, ze względu na swoje zachowanie. Jeżeli używa się wulgaryzmów, nie należy się później dziwić, że nie jest się zapraszanym na spotkania towarzyskie.
Wrażliwe tematy
Istnieje grupa tematów, która uważana jest za tabu i o których należy rozmawiać tylko z bliskimi, z rodziną albo przyjaciółmi. Rozmowa i wypytywanie słabo znanych osób lub obcych o ich życie seksualne, zarobki, a nawet wiarę jest nietaktowna i może doprowadzić do skrępowania obu stron.
Uważnie słuchaj
Będąc w towarzystwie, należy skupić się na słuchaniu drugiej osoby. Istotnie, nie zawsze temat jest interesujący dla drugiej strony, jednak niedopuszczalne jest lekceważenie towarzysza. Rozglądanie się na boki, sprawdzanie wiadomości na telefonie świadczy o braku elementarnych zasad dobrego wychowania i szacunku do innych.
Miejsce dla starszych
O dobrym wychowaniu świadczy również stosunek do osób starszych. Ustąpienie miejsca w autobusie czy w innym miejscu świadczy o wysokiej kulturze osobistej. Zaletą jest również nieprzerywanie, kiedy starsza osoba mówi. Oczywiście można nie zgadzać się z jej wypowiedzią, jednak przerywanie w trakcie, udowadnianie na siłę swoich racji jest uznane za brak poszanowania dla czyjegoś wieku i doświadczenia.
Grzeczne słówka
Podstawowe zwroty grzecznościowe nie są trudne do zapamiętania. W związku z tym warto nie tylko mieć je w głowie, ale również używać. Mówić „dzień dobry” i „do widzenia”, gdy wchodzi się do sklepu, do urzędu, do pomieszczenia, w którym znajdują się nowe osoby. Tak samo trzeba używać słów „przepraszam”, „dziękuję”, „proszę”, są one krótkie, a nie tylko świadczą o wychowaniu, ale i nastrajają drugą osobę pozytywnie.
Punktualność
Jak mawiał znany monarcha, „punktualność jest grzecznością królów”, warto o tym pamiętać i stosować, ponieważ jest to również jedna z podstawowych zasad dobrego wychowania. W dobie telefonów komórkowych nie jest trudne uprzedzenie o ewentualnym spóźnieniu. Jednak jeżeli nie ma się dobrego usprawiedliwienia i powodu do spóźnienia, jest ono po prostu niegrzeczne.