Jak wykonać bombkę na choinkę – pingwin z żarówki
Jak wykonać bombkę na choinkę – pingwin z żarówki
Choinka jako tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe przywędrowała do nas z Zachodu w wieku XIX, podczas rozbiorów. Drogą dyfuzji kulturowej rozprzestrzeniła się po całej Polsce i zaczęła wypierać znane nam wcześniej podłaźniczki, czyli gałązki lub czubki świerku albo jodły, ozdabiane i wieszane w domach podczas świąt. Można jednak powiedzieć, że pokochaliśmy choinkę i przyjęliśmy ją, jakby była naszą, rodzimą tradycją, co widać choćby po tym z jaką pieczołowitością oraz zaangażowaniem podchodzimy do jej dekoracji. Niektórzy z nas kuszą się nawet na to, by bombki choinkowe lub przynajmniej ich część wytworzyć samemu. Ciekawym pomysłem jest stworzenie z żarówek dużych, zabawnych bombek, które z pewnością spodobają się zwłaszcza małym dzieciom. Wykonanie ich jest bardzo proste i nie wymaga dużych umiejętności plastycznych. Przekonaj się sama!
Przygotowanie żarówek
Najlepiej by było, gdyby udało ci się zebrać na raz jak najwięcej żarówek, by pingwiny były na choince widoczne. Jeśli sama ich nie masz zbyt wiele, zapytaj rodzinę i znajomych, czy nie chomikują gdzieś takich zużytych żarówek.Wszystkie żarówki włóż do ciepłej (ale nie gorącej) wody z płynem do mycia naczyń i zostaw je tam na kilka chwil. Potem, za pomocą gładkiej części gąbki lub też po prostu zwykłej szmatki, umyj żarówki dokładnie. Wytrzyj je suchą ścierką. Teraz musimy żarówki odtłuścić, aby być pewnym, że ich powierzchnia będzie gładka. Weź wacik kosmetyczny i nalej na niego trochę alkoholu wysokoprocentowego. Przetrzyj każdą żarówkę i zostaw na kilka chwil do wyschnięcia.
Malowanie 1
Przygotuj stare gazety i rozłóż je na stole. Potem weź czarną farbę i dość gruby pędzel. Pomaluj każdą żarówkę na czarno, upewniając się, że wszędzie jest dość gruba warstwa farby. Potem zostaw żarówki, żeby całkowicie wyschły.
Malowanie 2
Kiedy upewnisz się, że czarna warstwa farby już wyschła, zabierz się za białą warstwę. Musisz za jej pomocą utworzyć charakterystyczny opływowy kształt pingwina. Najlepiej zrób najpierw kontur bardzo cienkim pędzlem i nie przejmuj się, jeśli na każdej żarówce wyjdzie ci to inaczej – taki jest urok ozdób wykonywanych ręcznie. Białą warstwę również musisz pozostawić do wyschnięcia. Jeśli czarna będzie przez nią przebijać, to po wyschnięciu pomaluj białą jeszcze raz i ponownie odstaw.
Pisaki
Kiedy biała warstwa będzie już gotowa, zabierz się za ozdabianie pingwinka. Dorysuj mu oczka, różowe policzki, nosek oraz uśmiechniętą buźkę. Zrób to za pomocą kolorowych flamastrów, gdyż farbą byłoby ci to trudno wykonać. Nasze pingwiny są już prawie gotowe, trzeba jeszcze przykleić do nich sznurek.
Przyklejanie sznurka
Na koniec zostało nam już przyklejenie sznurka albo kolorowej wstążeczki, dzięki którym powiesisz swoje pingwiny na choince. Najlepiej nada się do tego klej w pistolecie, gdyż masz pewność, że mocno sklei sznurek z gwintem. Jeśli go nie posiadasz, to pomyśl o kleju typu Kropelka, ewentualnie bardzo mocnej taśmie klejącej. Pingwiny są gotowe, żeby zawiesić je na drzewku. Wesołych Świąt!