Jak wykonać ogrodowy tunel z rur PCV i folii?
Jak wykonać ogrodowy tunel z rur PCV i folii?
Wiele gatunków roślin, które są sadzone jesienią lub wczesną wiosną, jakoś radzi sobie z przymrozkami do -7°C, ale przy niższych temperaturach potrzebują dodatkowej ochrony. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest foliowy tunel. Temperatura panująca w jego wnętrzu będzie oczywiście zależna od grubości użytej folii, ale i tak uda ci się podnieść ją o około 4 – 8 stopni w stosunku do tej na zewnątrz. A przecież ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy przedłużyć okres wegetacji roślin lub sadzimy je na początku sezonu.W czasie słonecznych dni tunel zatrzyma ciepło wewnątrz, dzięki czemu rośliny zaczną szybciej rosnąć, a zbiory staną się większe. Uchroni również twoje pomidory albo papryki przed niespodziewanymi przymrozkami, które czasem zdarzają się nawet w czerwcu. Tunel jest bardzo łatwy do przygotowania, dlatego też możesz wykonać go samodzielnie. Do jego konstrukcji możesz wykorzystać choćby rury PCV. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Zapoznaj się z zamieszczoną poniżej instrukcją.
Do przygotowania tunelu będą ci potrzebne:
Mierzenie i docinanie rur
Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od wyznaczenia wymiarów tunelu. Pamiętaj, że łuki, które tworzą jego szkielet, nie powinny leżeć od siebie dalej niż 60 cm. Dzięki temu uda ci się równomiernie rozpiąć folię. Odpowiednio zaznacz miejsca, w których będą początek i koniec każdego z nich. Następnie odmierz odpowiednią długość rur, które stworzą łuk, i dotnij je.
Wbijanie prętów
Nadszedł czas, by umieścić pręty w ziemi. Wbij je dokładnie w zaznaczone wcześniej miejsca. Drugi z końców powinien znajdować się na wysokości około 10 – 15 cm nad ziemią.
Mocowanie rur PCV
Następnie nałóż rury PCV na pręty. Po prostu wsuń w koniec każdej z nich pręt. Uformujesz w ten sposób lekkie łuki.
Wzmacnianie konstrukcji
Konstrukcja jest już gotowa, ale dobrze będzie nieco ją wzmocnić. W tym celu poprowadź wzdłuż tunelu jedną z rur PCV, a jeżeli jedna nie wystarczy, dołóż następną. Przymocuj ją na szczycie każdego łuku przy użyciu sznurka albo miękkiego drutu.
Nakładanie folii
Na koniec pozostało już tylko okrycie konstrukcji folią. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przycięcie jej i zamocowanie do szkieletu przy użyciu drutu. Pokryty w taki sposób tunel będzie prezentował się bardzo elegancko. Drugi sposób jest bardzo szybki. Po prostu nałóż folię na szkielet i przyłóż ją od dołu cegłami. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne.