Jak zbudować w ogrodzie trejaż?
Jak zbudować w ogrodzie trejaż?
Bardzo pięknie prezentują się w ogrodzie rośliny pnące rozpięte na różnych podporach, na przykład trejażach czy pergolach. Te elementy małej architektury ogrodowej są niezwykle atrakcyjne, a jeśli lubimy majsterkować, z łatwością możemy wykonać je samodzielnie. Wtedy nie tylko będą tańsze od gotowych, ale także lepiej dostosowane do naszych potrzeb i stylistyki ogrodu. Bardzo ciekawą budowlą ogrodową jest trejaż (inaczej treliaż), będący konstrukcją pośrednią między kratą i pergolą. Stanowi doskonałe podparcie dla roślin pnących, a jednocześnie jest praktyczną ozdobą, umożliwiającą zasłonięcie niektórych miejsc. Kilka porad na temat samodzielnej budowy trejażu znajdziesz w tym artykule.
Do konserwacji drewna nie należy używać kreozotu, ponieważ może on zaszkodzić roślinom.
Trejaż czy pergola?
Trejaż ma prostą budowę, w zasadzie jest to ściana zbudowana z kratek. Lekka ażurowa konstrukcja składa się z jednego rzędu słupów połączonych u góry poziomą belką, na której mocuje się krótkie elementy poprzeczne. Jeśli umieścimy po dwu stronach alejki trejaże i połączymy przerzuconą nad nimi kratą lub szeregiem belek, otrzymamy pergolę, która jest konstrukcją przestrzenną. Krata natomiast, czyli rama z wypełniającą ją kratownicą, jest elementem konstrukcyjnym zarówno trejażu, jak i pergoli. Może być także konstrukcją samodzielną.
Gdzie ustawić trejaż?
Trejaż jest podporą dla pnączy, a także doskonałą osłoną. Może chronić przed słońcem albo wiatrem, a także dzielić ogród na różne fragmenty, będąc czymś w rodzaju naturalnej ściany. Dzięki trejażom można stworzyć w ogrodzie różne urocze zakątki, a także zasłonić mniej atrakcyjne miejsca, jak chociażby śmietnik czy kompostownik. Trejaże zasłaniają także nasz ogród przed wścibskimi spojrzeniami, zapewniając atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi na łonie natury.
Z czego zrobić trejaż?
Trejaże wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej z drewna lub metalu. Drewno użyte do budowy trejażu musi zostać uprzednio zaimpregnowane, aby nie butwiało, co zagrażałoby stabilności całej konstrukcji. Coraz bardziej popularne trejaże wykonane z bambusa są bardzo ładne i nadają ogrodowi orientalny klimat, ale są mało stabilne. Pod tym względem solidniejsza jest konstrukcja drewniana. Jest jeszcze możliwość wykonania trwałej konstrukcji z metalowych prętów. Metalowy trejaż, choć może być ozdobny i bardzo piękny, ma jednak dwie zasadnicze wady. Po pierwsze metal łatwo ulega korozji i trzeba go dobrze zakonserwować. Po drugie, metalowe elementy nagrzewają się na słońcu i mogą poparzyć rośliny. Dlatego często w przypadku metalowych trejaży rozpina się pnącza na linkach.
O czym należy pamiętać podczas budowy drewnianego trejażu?
Budując trejaż, należy pamiętać o tym, że konstrukcja musi utrzymać ciężar rozpiętych na niej roślin (zwiększający się znacznie po deszczu), a zimą – opadłego śniegu. Stabilności trejażu zagraża również silny wiatr. Dlatego trejaż trzeba oprzeć na mocnych słupach drewnianych sztywno osadzonych w podłożu, najlepiej na betonowych stopach fundamentowych. Trejaż powinno się budować z drewna trwale impregnowanego metodą ciśnieniową. Jeśli nie mamy takiego materiału do dyspozycji, trzeba drewno pokryć impregnatem. Po każdym sezonie, gdy opadną liście pnączy, należy obejrzeć konstrukcję i sprawdzić, czy nie wymaga napraw i konserwacji.
Jak zbudować drewniany trejaż?
Aby zbudować trejaż, należy ustawić w jednym szeregu odpowiednią liczbę słupów nośnych odpowiednio zamocowanych do podłoża. Na górnej płaszczyźnie słupów montuje się szeroką listwę, a następnie mocuje poprzeczki. Pomiędzy słupami umieszcza się kraty, tworzące wzór kwadratów albo rombów. Kratownicę wykonuje się z cienkich drewnianych listewek dobrej jakości, bez sęków i pęknięć, mocowanych do prostokątnej ramy z grubszych listew. Jeśli trejaż jest montowany do ściany kołkami rozporowymi, należy koniecznie użyć klocków dystansowych, aby był odsunięty od muru o co najmniej 25 mm.