Jak wykorzystać ozdobne serwetki do zrobienia decoupage?
Jak wykorzystać ozdobne serwetki do zrobienia decoupage?
Ozdobne serwetki są doskonałym materiałem do wykorzystania podczas dekorowania przedmiotów metodą decoupage. Są odpowiednio cienkie i dobrze się układają, mają ciekawe wzory, które się powtarzają – można zatem wykorzystać je wielokrotnie, na przykład do ozdobienia kompletu talerzy albo kilku szuflad w komodzie. Jak wykorzystać ozdobne serwetki do zrobienia decoupage, dowiesz się z tego artykułu.
Prace wstępne
Najpierw przygotuj stanowisko robocze. Nie wystarczy zgromadzić narzędzia i materiały, choć oczywiście jest to bardzo ważne. Przede wszystkim trzeba przykryć stół ochronną matą, na przykład gumową, żeby nie porysować jego blatu podczas wycinania wzorów. Następnie gromadzimy materiały (serwetki, farby akrylowe, klej i lakier bezbarwny) oraz narzędzia (pędzle do nanoszenia farb, kleju i lakieru oraz nożyki i nożyczki do wycinania wzorów). Przydatny będzie pojemnik na ścinki papieru oraz papierowy ręcznik i pojemnik z wodą.
Przygotowanie wzoru
Do wycinania wzorów potrzebujemy precyzyjnych, ostrych narzędzi. Zwykłe nożyczki z pojemnika z przyborami do szycia są zbyt mało dokładne i nadają się jedynie do wycinania dużych kształtów. Potrzebny jest nam ostry nożyk, przypominający skalpel, przeznaczony specjalnie do decoupage. Oprócz tego przydadzą się nożyczki z zaokrąglonymi ostrzami do wycinania linii krzywych. Serwetki, z których chcemy wyciąć wzory, składają się z trzech warstw. Nas interesuje tylko ostatnia, zadrukowana. Trzeba ją delikatnie oddzielić od pozostałych.
Przygotowanie przedmiotu
Przedmiot, który mamy zamiar ozdobić, musi być odpowiednio przygotowany. Jego powierzchnię trzeba umyć i odtłuścić oraz wyrównać papierem ściernym. Po usunięciu pyłu malujemy przedmiot farbą podkładową, a następnie właściwą. Nakładamy dwie warstwy farby, na ogół w jasnym kolorze, gdy wielu wzorów nie widać na ciemnym tle.
Naklejanie wzoru
Podczas naklejania wzoru trzeba uważać, by kawałki serwetki się nie pomarszczyły i nie podarły. Jeśli przyklejamy wzór niewielkich rozmiarów, możemy posmarować klejem jedynie miejsce, gdzie ma być wzór, a po chwili nałożyć go na ozdabiany przedmiot. Po nałożeniu wzoru smarujemy go klejem na wierzchu, jednocześnie dociskając pędzelkiem do powierzchni przedmiotu i wyrównując. Można też przyłożyć kawałek serwetki z wzorem do całkiem suchej powierzchni i smarując klejem, umocować na miejscu. Przy większych wzorach smarujemy klejem zarówno przedmiot, jak i spodnią część wzoru. Przyklejanie wymaga sporej precyzji i dla początkujących może być trudne, ale nie należy się poddawać. Stopniowo nabieramy wprawy i wkrótce żaden wzór nie jest dla nas wyzwaniem.
Lakierowanie
Po wyschnięciu naklejonych wzorów przedmiot należy polakierować, najlepiej bezbarwnym lakierem akrylowym. Warstw lakieru kładzie się co najmniej kilka. Musi być ich tyle, by grubość wzoru nie odznaczała się na powierzchni przedmiotu. Wzór powinien wyglądać jak namalowany, a nie jak przyklejony, gdyż jest to istotą techniki decoupage.