Jak wykorzystać pokrzywy do podlewania ogrodu?
Jak wykorzystać pokrzywy do podlewania ogrodu?
Pokrzywa, którą często uważamy po prostu za parzące zielsko, jest bardzo cenną rośliną. Napar z pokrzywy jest pomocny na wiele dolegliwości i ma także działanie kosmetyczne, na przykład wzmacnia włosy. Jest to także doskonały naturalny środek ochrony roślin oraz ekologiczny nawóz. Jak wykorzystać pokrzywy w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.
Nawozu z pokrzyw nie można przygotowywać w metalowych naczyniach.
Pojemnik z fermentującym nawozem należy ustawić w odległym zakątku ogrodu ze względu na wydzielany przez niego nieprzyjemny zapach.
Jakie wartości ma nawóz z pokrzyw?
Nawóz z pokrzywy zawiera bardzo dużo składników mineralnych, przede wszystkim azot, fosfor i potas. Jest także bogaty w wapń, magnez i żelazo. Składniki te są dobrze przyswajalne przez rośliny i nie grozi przedawkowanie któregoś z pierwiastków, jak w przypadku nawozów sztucznych.
Jak przygotować nawóz z pokrzyw?
Aby przygotować nawóz, trzeba zebrać młode rośliny, jeszcze przed kwitnieniem. Potrzebujemy plastikowego pojemnika. Ustawiamy go w zacienionym miejscu i wypełniamy pociętymi pokrzywami i wodą. Na 10 litrów wody potrzeba kilograma pokrzyw. Nie napełniamy pojemnika wodą do pełna. Nawóz powinien stać dwa do trzech tygodni. Codziennie należy go zamieszać. Jest gotowy, gdy skończy fermentować (ciecz przestanie się burzyć).
Kompost
Pryzma kompostowa jest bardzo cennym wyposażeniem naszego ogrodu, ponieważ dostarcza naturalnego, pełnowartościowego nawozu, wzbogacającego glebę w warstwę próchniczą. Warto podlewać pryzmę kompostową nierozcieńczonym nawozem z pokrzyw, aby przyspieszyć procesy rozkładu i wzbogacić kompost w składniki mineralne.
Stosowanie nawozu z pokrzyw
Nawóz z pokrzyw stosuje się po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:10. Bardzo delikatne rośliny powinno się podlewać jeszcze rzadszym nawozem. Nawóz z pokrzyw jest doskonały dla roślin, przyspiesza ich wzrost i uodparnia na choroby. Stymuluje także produkcję chlorofilu. Stosowanie nawozu z pokrzyw przywabia dżdżownice, co jest bardzo korzystne dla gleby.
Ochrona roślin
Opryski nawozem z pokrzyw chronią rośliny przed szkodnikami, na przykład przed mszycami. Można używać gotowego nawozu w postaci rozcieńczonej, a także jeszcze fermentującego (na przykład do oprysków drzew i krzewów owocowych).
Ściółkowanie gleby
Aby uodpornić rośliny na choroby, można zastosować pokrzywy w charakterze ściółki. Wpływa to także korzystnie na strukturę gleby, przyśpieszając tworzenie się próchnicy.