Jak zabezpieczyć obuwie przed solą?
Jak zabezpieczyć obuwie przed solą?
Wraz z zimą przychodzi nie tylko śnieg oraz mróz, ale również sól na chodnikach. Chociaż zapewnia to bezpieczeństwo w czasie spacerów, może wpływać niekorzystnie na buty, na których osiada w postaci białych pasków albo plam. Warto wiedzieć, jak tego uniknąć oraz jak czyścić buty, jeżeli już sól na nich osiądzie.
Zabezpieczanie butów
Zamiast codziennie czyścić buty, najlepiej zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie tuż przed wyjściem z domu. W przypadku butów zamszowych najlepiej zaimpregnować je specjalnym płynem. Można taki kupić w każdym sklepie obuwniczym i dobrać odpowiedni do koloru obuwia – czarny, brązowy lub bezbarwny. Podobnie należy zabezpieczać obuwie skórzane, chociaż nie sprayami, lecz odpowiednią pastą do butów. Najlepiej, aby nie była ona zbyt tłusta, lecz średnio, dzięki temu stworzy warstwę ochronną pomiędzy solą a skórą.
Woda z mydłem
Jeżeli zabezpieczenie obuwia nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i sól osadziła się na butach, od razu należy podjąć środki zaradcze. Do najprostszych należy użycie wody z mydłem. Wystarczy do niewielkiej miski nalać ciepłej wody, ale nie gorącej, wlać 1 łyżeczkę mydła w płynie i dobrze wymieszać. W takim roztworze moczy się miękką, bawełnianą ścierkę i odciska nadmiar wody. Za dużo płynu mogłoby uszkodzić obuwie. Następnie można przecierać delikatnie zabrudzone miejsca. Ważne jest, żeby nie trzeć na siłę brudnych fragmentów, gdyż powoduje to głębsze wnikanie wody we włókna, z których wykonany jest but.
Buty i chleb
W oczyszczaniu butów z soli bardzo dobrze sprawdza się skórka od chleba. Powinna być to skórka chleba lekko już suchego, lecz nie czerstwego. Wewnętrzną stroną skórki należy pocierać miejsca, które są zabrudzone solą i posiadają białe ślady. Chleb ma możliwość absorbowania soli, dzięki czemu wchłania jej nadmiar. Jednocześnie w jego przypadku nie zachodzi obawa, że w trakcie pocierania sól dostanie się głębiej pomiędzy włókna materiału, gdy czyści się obuwie zamszowe.
Buty i ocet
Wśród licznych zastosowań octu można znaleźć również możliwość czyszczenia nim zabrudzonych solą butów. Żeby tego dokonać, należy przygotować roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Następnie w roztworze zanurza się szmatkę, odsącza ją i przeciera miejsca, w których znajdują się zabrudzenia. Trzeba pamiętać, aby nie lać na buty zbyt dużej ilości roztworu, ponieważ może im to zaszkodzić. Po czyszczeniu należy postawić obuwie w ciepłym, suchym miejscu, pamiętając, że nie można suszyć butów na grzejnikach.
Nawilżające chusteczki
Buty nie brudzą się tylko w czasie drogi do domu, w związku z tym nie zawsze ma się możliwość wyczyszczenia ich w sposób bardziej skomplikowany. Żeby mieć pewność, że sól nie rozpocznie niszczycielskich procesów, warto mieć przy sobie chusteczki nawilżające. Dzięki nim po wejściu do budynku będzie można od razu przetrzeć buty z nadmiaru soli.